Златните момичета покориха и европейския връх

Ансамбълът с титла и сребро на отделните уреди

Приключихме с 6 отличия първенството във Варна

Ансамбълът на България за жени спечели златен медал на пет топки и сребро на три обръча и два чифта бухалки на финалите на отделните уреди на 37-о европейското първенство по художествена гимнастика, което завърши във Варна.

Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова, които останаха пети в многобоя, изпълниха изключително силно композицията си на топки и получиха оценка от 47,500 т. На второ място остана европейският шампион в многобоя Русия с 47,275 т., а на трето е Израел с 46,150 т.

На три обръча и два чифта бухалки България също

игра много силно и без грешки

Гимнастичките обаче получиха оценка от 45,950 точки, след като трябваше да изчакат доста преди да излязат на килима заради контестация от страна на Азербайджан. Европейски шампион на обръчи и бухалки стана Израел с 46,150 т., а на трето е Италия с 43,375 т.

Така България приключи с 6 отличия от шампионата във Варна. Сребърни медали в предишните дни завоюваха Боряна Калейн в многобоя при жените и ансамбълът за девойки в многобоя и на финалите на отделните два уреда.

Калейн и Катрин Тасева останаха без медал на финалите на отделните уреди. Европейската вицешампионка в многобоя Калейн е четвърта на бухалки, шеста на топка и седма на обръч, а Тасева се нареди пета на бухалки и лента, шеста на обръч и седма на топка.

Бронзовата в многобоя Дина Аверина (Рус) успя да спечели три златни и един сребърен медал на финалите, както и злато в отборната надпревара, въпреки че игра с контузия на кръста.

"Многобоят ми беше по-важен, защото това е по-близкото до състезанието на олимпийските игри, така че се радвам как се справих. Грешките се случват, за да мога в бъдеще да не ги допускам.

Бих работила повече

за да няма такива грешки на олимпиадата", каза Калейн след финалите.

Представянето й в многобоя пък накара президентът на БФХГ Илияна Раева да обяви, че можем смело да мечтаем за медал и от Токио.

Катрин Тасева, която изигра последното си състезание пред родна публика, тъй като се оттегля след олимпиадата, обяви, че вече забравя за европейското и започва да мисли за най-големия форум.