0

С ребристите мравки от Сахара спечелиха короната за най-бързите в света, като скоростта им може да достигне 0,855 метра в секунда, установи германско изследване, цитирано от Франс прес.

Сребристите мравки от Сахара спечелиха короната за най-бързите в света, като скоростта им може да достигне 0,855 метра в секунда, установи германско изследване, цитирано от Франс прес.

Харалд Волф и Сара Пфефер от университета в Улм успели да заснемат на видео невероятните атлетически способности на тези насекоми. Те постигали скорост, равна на 108 пъти от телесната им дължина, измината за 1 секунда. Официалното наименование на вида е Cataglyphis bombycinas. Той беше познат на учените и със способността му да броди из дюните в търсене на храна при температури от 60 градуса по Целзий. Немските учени изследвали мравките в тяхно местообитание в пустинята в Тунис. Било установено, че тези спринтьорки са по-бързи, когато температурите са по-високи. Докато на студено и в лабораторни условия техните постижения се понижават до 0,057 метра в секунда.
Цялата техника на атлетичните мравки се криела в крачетата им. Те се оказали изключително пъргави и можели да осъществят до 47 стъпки в секунда. При необходимост мравките преминавали в галоп, когато за известно време и шестте им крачета се озовавали във въздуха, като се изтласквали от земята само за 7 милисекунди. И всичко това при идеален синхрон.

Мравките изпускат естествени антибиотици по растенията, когато ги полазват, и по този начин ги предпазват от болести, пише в. "Дейли мейл".

Изданието цитира проучване на датските учени Йоахим Офенберг и Кристиан Дамгаард от университета в Орхус. Те са установили, че насекомите секретират чрез краченцата и телцата си вещества, които преборват 14 растителни инфекции.

Известно е, че мравките живеят в големи колонии в мравуняците си. И рискът от заразяване на цялата общност е много голям. Поради тази причина те поддържат безупречна хигиена и произвеждат антибиотици, които ги предпазват от болести. Те се секретират от специални жлези. В допълнение мравките култивират бактерии по крачетата си, които също произвеждат антибиотици. Когато лазят по растенията, секретираните от тях вещества действат като естествени пестициди. Въздействието на мравките намалява патогените по растенията с 59 процента.