Турнирът от олимпийската квалификация по волейбол за Токио 2020 г., на който ще играят българките, ще е в САЩ, обявиха от Международната федерация (FIVB). Надпреварата ще е от 2 до 4 август, но градът домакин още не е уточнен.

Освен тима на шампионките в първото издание на Лигата на нациите от САЩ и националките ни, водени от селекционера Иван Петков, за място в олимпийския турнир там ще се борят и тимовете на Аржентина и Казахстан. Само първият получава квота за Токио.

Иван Петков свиква първия лагер на волейболистките ни на 29 април в София. Подготовката ще се води в зала "Христо Ботев. На 17 май отборът пътува за Русе, където е първото му изпитание - домакинството на турнира от Лигата на нациите от 21 до 23 май в "Арена Монбат". Там негови съперници ще са тимовете на Япония, Белгия и САЩ. В разширения състав са поканени 29 волейболистки. 21 от тях играят в български отбори, а 8 - в чуждестранни. Най-много са представителките на "Левски" - 9, шампионките от "Марица" са 7, "Берое" е с 3, а "Раковски" и ЦСКА - с по една.

В състава липсва капитанката Христина Русева, която очаква дете, както и полуфиналостката с "Фенербахче" Добриана Рабаджиева, бившите капитанки Ева Янева и Страшимира Филипова. Сред заемалите този пост е само Елица Василева, която е сред 29-те. За олимпийската квалификация и за европейската първенство обаче сигурно ще има промени.