Волейболистките от националния отбор на България тръгнаха с малко изненадваща загуба на европейското първенство, което започна днес в 4 страни. Момичетата на селекционера Иван Петков отстъпиха драматично на Франция с 2:3 (-20, 13, -15, 19, -13) в първия си мач от Група „А“, игран в зала "Башкент" в турската столица Анкара.

Това бе първа загуба на България от Франция от 34 години насам и едва втора в цялата история на сблъсъците помежду им.

Българките показаха колеблива игра, довела закономерно до размяна на геймове и петгеймова битка. От своя страна французойките, които се завръщат сред най-добрите на европейска сцена след шест годни отсъствие, направиха страхотен мач и изненадаха със силен старт в турнира.

Нашите момичета влязоха лошо в мача, като в първия гейм играеха ролята на догонващ – 3:10, 10:18 и така до края на частта.

Във втория гейм „лъвиците“ показаха друго лице, стабилизираха играта си и взеха голям аванс още от началото. Последва ново колебание и добра игра от другата страна на мрежата за 2:1 гейма в полза на „петлите“.

Момичетата на Иван Петков обаче намериха отново себе си в четвъртата част, като след първоначално равенство се откъснаха в резултата и поведоха с 16:11, за да вкарат мача в решителен тайбрек. Там обаче отново не бяха постоянни, като успяха да догонят съперника при 9:9 и 11:11, но после отново дадоха инициативата в ръцете на французойките. Сравнително непознатият състав на треньора Емил Русо демонстрира доста добра игра в защита, а в нападение изпъкна Елена Казот, завършила с 24 точки. С най-голям актив за България бе Мирослава Паскова с 18 т., а Елица Василева приключи с 15.

В събота българките ще почиват, докато французойките ще играят с отбора на Гърция, който ще стартира по-късно днес с мач срещу домакините от Турция. В неделя от 17.00 ч. "лъвиците" ще излязат срещу настоящия европейски и световен шампион Сърбия, който днес започва с Финландия.