Българският национален отбор по волейбол за жени загуби четвъртфиналния сблъсък със Сърбия на европейското първенство с 0:3 (19:25, 18:25, 26:28).

В зала "Ататюрк" в турската столица Анкара волейболистките ни не успяха да се противопоставят сериозно на настоящия световен и европейски шампион, освен в третата, когато пропуснаха геймбол. Поражението е второ за състава ни от този противник на шампионата, след като паднахме от Сърбия с 1:3 в груповата фаза.

След три поредни победи на Евро 2019 българките доближиха мечтата си за първо класиране на полуфинал от 1997 г. насам, но съперникът бе прекалено класен. Сръбкините пък удължиха победната си серия на европейски първенства до впечатляващите 14 мача, като последната им загуба е от полуфиналите през 2015 г.

Началото бе равностойно, като отборите си разменяха водачеството до средата на гейма. Българките поведоха с 10:8 след успешни контри на Лора Китипова и Гергана Димитров. Сърбия обаче обърна до 12:10, възползвайки се от грешките на нашите и постепенно установи контрол. Съперничките ни дръпнаха с 19:13, а след това затвориха гейма при 25:19 точки.

Европейските шампионки продължиха да стоят по-добре на терена и във втория гейм. Сръбкините поведоха с 5:1, а после и с 8:4. Атака от втора линия на Елица Василева и ефективни действия на Мира Тодорова позволиха на България да се доближи до 8:9. Волейболистките на треньора Зоран Терзич обаче увеличиха отново оборотите водени от Тияна Бошкович и Бранкица Михайлович и поведоха с 16:12, а след това с 19:14, за да приключат спокойно втората част при 25:18.

Тимът България бе догонващ в голяма част от третия гейм. В самия край момичетата на Иван Петков изравниха при 23:23 и след два спасени мачбола за Сърбия, националките имаха геймбол, който обаче не бе оползотворен и сръбкините победиха с 28:26 точки и 3:0 гейма за час и 17 минути.

Елица Василева бе най-резултатна за България с 18 точки, а за Сърбия с 22 се отчете Тияна Бошкович.

Сръбкините ще срещат на полуфиналите на 7 септември победителя от мача Италия - Русия.