Мъжкият национален отбор на България спечели драматична победа над тима на Германия с 3:2 (-26, -25, 23, 19, 10) след неочакван пълен обрат в група 16 на Волейболната лига на нациите в Куяба (Браз). Успехът за отбора ни беше едва четвърти от 12 изиграни мача, но с него беше прекъсната черната серия от 4 поредни загуби. Така с 10 точки те са 12-и, а германците отидоха на 14-а позиция с 8 т. от 2 победи и 10 загуби.

Стартовият състав на селекционера Силвано Пранди Цветан Соколов, Розалин Пенчев, Красимир Георгиев, Георги Сеганов, Светослав Гоцев, Мартин Атанасов, Владислав Иванов (либеро) загуби първите два гейма, въпреки че показа в първия равностойна игра. Във втория германците, водени от италианската легенда Андреа Джани, бяха безспорно по-добрите в полето, те дръпнаха със сериозна разлика и я запазиха, въпреки че Пранди опита смени с Владимир Станков, Радослав Парапунов, Пламен Шекерджиев. В този момент вероятно са се виждали победители, но в третата част националите ни заиграха вдъхновено, сякаш излезли от тежък сън и обърнаха интригата в двубоя. В четвъртия равенството се запази до 8:8, след което нашите взеха нещата в свои ръце и принудиха съперниците си да грешат масово.

В тайбрека волейболистите ни стартираха с добър аванс, немците ги доближиха до 2 точки, но не успяха да обърнат резултата в своя полза. Така българите доминираха след 2 часа и 23 минути игра.

Статистиката показа истински парадокси за този двубой. От атака равносметката за България е 48:61 точки, от блокада - 13:8, от сервис - 3:8 аса и от грешки на противника - цели 45:28. Почти 2 гейма германски подаръци по последния елемент за тима ни.

Най-резултатен отново беше Цветан Соколов с 21 точки (1 блок, 1 ас), Розалин Пенчев завърши с 11, толкова добави и Мартин Атанасов (2 блока, 1 ас), Светослав Гоцев има 9 (3 блока), а Красимир Георгиев - 8 (6 блока). Последният се оказа приятната изненада на кръга. За Германия Кристиан Фром се отчете с 19 т. (1 ас), Симон Хирш - с 15 (2 аса, 2 блока).

"Не направихме нищо по-различно от предишните мачове в турнира, коментира в ролята на капитан Соколов. - Играхме просто нашия волейбол, но имахме воля за победа. Много сме щастливи от нея, след като изоставахме с два гейма, но направихме обрат за успеха."

"Останахме спокойни, след като загубихме първите два гейма, не загубихме надежда, разказа пък Розалин Пенчев. - Спряхме да гледаме резултата и играхме за удоволствие. В един момент феновете започнаха да ни подкрепят. Те видяха усмивките по лицата ни и след това поехме тази енергия."

"Имахме невероятно представяне в първите два гейма, призна пък Андреа Джани. - В третата част пропуснахме някои възможности. В някои елементи нивото ни беше по-ниско в сравнение с това, което очаквахме. Имаме млад състав, но това не е извинение.”

След този кръг в индивидуалните класации най-напред е Светослав Гоцев - трети при блокировачите с 25 точкови блокади или 0,51 т. на гейм. Силвано Пранди обяви, че го очаква в своя френски тим "Шомон" за следващия сезон, където остава и Мартин Атанасов. Гоцев вече има една френска титла с "Тур", а през миналия сезон игра в руския "Динамо ЛО".

При реализаторите Розалин Пенчев е 24-и със 108 точки (6 блока, 8 аса) и 12-и при посрещачите с 20,16% успешни поемания на топката. Цветан Соколов е 11-и при нападателите с 50,27% успешни отигравания и 28-и при реализаторите с 93 т. (5 блока, 5 аса). Георги Сеганов пък е 9-и при разпределителите.

Очаква се отборът ни да покаже истинския си облик на турнира в Пловдив в края на тази седмица. Към него се очаква да се присъединят Виктор Йосифов, Тодор Скримов, Николай Николов. На 28-и от 20.40 ч. българите играят със САЩ, на 29-и с Иран, на 30-и - със Сърбия.