0

Б ългарският ансамбъл по художествена гимнастика донесе трети златен медал от олимпийските игри в Токио след титлите на Ивет Горанова в каратето и на Стойка Кръстева в бокса.

Българският ансамбъл по художествена гимнастика донесе трети златен медал от олимпийските игри в Токио след титлите на Ивет Горанова в каратето и на Стойка Кръстева в бокса.

Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова играха вдъхновено, сигурно и без грешки и заслужиха олимпийското злато със сбор от 92.100 точки (47.750 и 44.550).

Втори са рускините с 90.700 след контестация, а третото място заеха италианките с 87.700.

Възпитаничките на Весела Димитрова и Михаела Маевска започнаха отлично участието си във финала. Грациите ни получиха оценка от 47.550 точки (38.800 и 8.750) за изпълнението си на топки под звуците на песента на Елица и Стунджи “Вода”. Така те поведоха класирането след първото съчетание във финала в многобоя.

В смесеното съчетание с обръчи и бухалки българките отново показаха здрави нерви и играха отлично. За него те бяха оценени с 44.550 (36.200 и 8.350)

На предишната олимпиада в Рио де Жанейро през 2016 г. българският ансамбъл в състав Ренета Камберова, Любомира Казанова, Михаела Маевска, Цветелина Найденова и Християна Тодорова спечели бронзов медал.

Златото е първо в олимпийската история на художествената ни гимнастика, като досега имахме още сребро в индивидуалното на Адриана Дунавска от Сеул 1988 и второ място на ансамбъла от Атланта 1996 г. То качи България на 29-о място в класирането по нации от Токио, като за последно повече титли сме печелили в Сидни през 2000 г.