Трима наши боксьори се класираха за финалите в своите категории и ще опитат отново да спечелят купите в най-стария международен боксов турнир в Европа - „Странджа“. Това са Даниел Асенов (52 кг), Петър Белберов (+91 кг) и Станимира Петрова (57 кг).

Петкратният европейски шампион и носител на трофея за 2017 г. Даниел Асенов беше категоричен в полуфиналния си мач в кат. до 52 кг срещу бразилеца Дъглас де Андраде и го победи с 5:0 съдийски гласа – 30:27, 30:27, 29:28, 29:28, 29:28. Преди това по пътя си към финала Тайсъна премина с успех през мароканеца Ясин Бенданда и французина Билал Бенама.

В спора за златото Асенов ще срещне Худойназар Файзов от Узбекистан, който в първия кръг отстрани другият наш представител Тинко Банабаков.

Носителят на трофея при мъжете за 2018 г. Петър Белберов не остави съмнение в превъзходството си над Лука Пратячич Хърватия и го победи с 5:0 съдийски гласа. В спора за титлата при най-тежките той ще срещне американецът Ричард Торез.

Световната и двукратна европейска шампионка Станимира Петрова пък ще търси трета купа „Странджа“ в кариерата си, след като вдигна трофея през 2015 и 2016 г. На финала в кат. до 57 кг тя ще се изправи срещу Лакрамиоара Перижок от Румъния, която елиминира на старта другата българка в категорията - Марина Сивенова. Перижок се класира без игра за финала след отказ на американката Рамирез. Петрова пък постигна убедителна победа над старата си познайничка Ирма Теста (Ит) с пълното единодушие на съдиите.

Носителката на трофея при жените за 2018 г. Севда Асенова обаче остана с бронз, след като загуби полуфиналната си среща при най-леките (48 кг) от световната шампионка за 2012 г. Хосие Габуко (Филипини) с 1:3 гласа.

Другият бронз в категорията също е български. Спечели го младата Еми-Мари Тодорова, която отстъпи в полуфиналите пред индийката Манджу Рани с 1:4 съдийски гласа.

Кирил Русинов също не успя да се класира на финала в категория до 60 кг при мъжете. Сърцатият боксьор на ЦСКА отстъпи на руснака Артур Субханкулов с 1:4 съдийски гласа.

Финалите започват в 14 часа във вторник в столичната зала „София“. Билетите са по 10 лв., а учениците влизат безплатно.

По темата: бокс Купа Странджа