Три медала за грациите от Казан
2

Висока температура повали треньорката Маркова

Националките ни по художествена гимнастика спечелиха общо 3 медала от Световната „чалънд“ купа в Казан, Русия. Това беше първи турнир след европейското за ансамбъла ни и последен за българските грации преди световното, което започва на 10 септември в столичната „Арена Армеец“.

Със сребро и бронз се окичиха момичетата от ансамбъла, а трето място извоюва и Боряна Калейн във финала на обръч.

Възпитаничките на Весела Димитрова в състав Симона Дянкова, Елена Бинева, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Стефани Кирякова допуснаха груби грешки в съчетанието си с три топки и две въжета и в двата състезателни дни. Това им отне лидерството в многобоя, извоювано след изпълнението на 5 обръча и ги остави на трето място след съставите на Италия и Русия.

В шампионата на уредите днес нашите отново изпуснаха въже и завършиха четвърти с оценка от 21,700 т. За сметка на това обаче българките играха великолепно на 5 обръча и заслужиха сребърните отличия с оценка от 22,600 т. Титлата е за Русия (23,100), а на трето място е Италия (22,000).

В индивидуалното Боряна Калейн и Катрин Тасева играха във финалите и на 4-те уреда. До отличията достигна само Калейн с бронза си на обръч с оценка от 19,550 т. Тук Тасева се нареди четвърта с 19,500 т. Тя имаше малшанс да запише още две четвърти места – на топка и на лента, а Боряна завърши на крачка от подиума на бухалки.

Момичетата допуснаха и грешки – Катрин изпусна бухалка и излезе извън килима и с 16,750 т. остана седма във финала. Боряна направи лошо оплитане в последната част на съчетанието си с лента и това й отреди също предпоследната позиция на уреда.

Преди това в многобоя Боряна Калейн се класира на четвърто място със сбор от 73,400 т., а Катрин Тасева завърши пета със 73,050 т. Първите две в многобоя - Александра Солдатова и Дина Аверина от Русия, събраха по 80,400 т., но шампионка стана Солдатова заради по-добри оценки за изпълнение. Бронзовото отличие спечели Линой Ашрам от Израел със 78,800 т. Аверина обаче взе и 4-те титли в шампионата на уредите.

Главният мениджър на индивидуалното Бранимира Маркова пък бе повалена от висока температура по време на състезанието и не успя да извежда националките ни в шампионата на уредите. В този турнир не участва третата ни гимнастичка за световното Невяна Владинова. Те ще продължат подготовката си до шампионата на планетата в залата на стадион „Раковски“ в София, а ансамбълът заминава за Варна.