Тихомир Иванов ще скача за медалите в Глазгоу
2

Начева 17-а при дебюта си на европейско в зала при жените

Тихомир Иванов преодоля квалификациите на скок височина и ще се бори за медалите на европейското първенство по лека атлетика в зала, което се провежда в Глазгоу.

Българският атлет завърши с 225 см, които преодоля от втори опит, а това му отреди седмо място в пресявките.

Иванов направи и три неуспешни опита на квалификационната норма от 228 см, но не успя. Единственият, който я преодоля, бе действащият континентален шампион на открито Матеуш Пржибилко от Германия.

Защитаващият титлата си от Белград 2017 Силвестър Беднарек (Пол) също се класира за финала с 225 см, а със същото постижение борбата за титлата продължава и световният шампион в зала от Портланд 2016 Джанмарко Тамбери (Ит), който е и лидер в европейската ранглиста за сезона с 232 см.

За другите български участници обаче първата състезателна сесия в Глазгоу не бе успешна.

Митко Ценов и Иво Балабанов останаха далеч от финала в бягането на 3000 м. Ценов завърши на 28-о място в квалификациите с 8:12,45 мин., а Балабанов се нареди 32-ри от 34 стартирали с 8:20,31 мин. Най-бърз в сериите беше 18-годишният норвежец Якоб Ингебригтсен с нов европейски рекорд за младежи до 20 г. от 7:51,20 мин.

С последен 12-и резултат от квалификациите във финала влезе германецът Сам Парсонс със 7:55,60 мин.

Александра Начева пък завърши на предпоследното 17-о място при дебюта си на европейско първенство в зала при жените. 17-годишната пловдивчанка, шампионка от младежките олимпийски игри в Буенос Айрес, постигна 12,98 м в най-добрия си опит от пресявките.

Само три състезателки преодоляха квалификационната норма от 14,20 м. Най-добра беше бившата световна и европейска шампионка Олга Саладуха (Укр) с 14,40 м, следвана от Сузана Коста (Пор) и действащата европейска шампионка на открито Параскеви Папахристу (Гър) с по 14,28 м.

С последен осми резултат от 13,82 м във финала влезе Хана Красуцка (Укр).

Довечера в квалификациите на гюле при жените ще участва и Радослава Мафродиева, а в събота в сериите на 60 м ще стартира и последният ни участник Денис Димитров.