0

Н аднормените температури и подобрението при почвените влагозапаси през втората половина на ноември удължиха есенната вегетация при пшеницата, ечемика и рапицата.

Наднормените температури и подобрението при почвените влагозапаси през втората половина на ноември удължиха есенната вегетация при пшеницата, ечемика и рапицата.

 
През първото десетдневие на декември агрометеорологични условия ще бъдат с повишена динамика. Прогнозираното застудяване около средата на десетдневието ще доведе до затихване, а в част от Северна България и западните райони, където се очакват валежи от сняг, и до прекратяване на вегетационните процеси при зимните житни култури и рапицата. В края на първото десетдневие се очаква повишение на температурите, но средноденонощните им стойности ще останат под биологичния минимум, необходим за вегетацията на есенните посеви.
През повечето дни от второто и третото десетдневие прогнозираните температури, около и над климатичните норми, ще поддържат в относителен покой зимните житни култури в по-голямата част от страната. Изключения са възможни при пшеницата и ечемика в най-южните райони и по Черноморието. През относително по-топлите периоди през втората половина от месеца в тези райони има вероятност да се създават условия за краткотрайно възобновяване на вегетационните процеси при есенните посеви, но промяна във фенологичните фази на културите не се очаква.


Вследствие на късната сеитба, предизвикана от продължителното есенно засушаване, посевите ще встъпят в зимата в различни фази. В по-голямата част от страната, с изключение на места в Югоизточна България, дефицитът на вода в почвата забави вегетацията на пшеницата, ечемика и зимната рапица. В края на есента при зимните житни култури преобладава фаза трети лист. Част от посевите с пшеница, предимно в северозападните райони - агростанциите Бъзовец и Павликени - са във фаза поникване и начало на листообразуване, 1-2 лист. Във фаза братене, в която зимните житни култури успешно зимуват, е пшеницата в източните райони на страната.
При рапицата, вследствие недостига на влага през есенната вегетация, само част от посевите са във фаза розетка. При достигането на тази фаза растенията понасят сравнително добре по-суровите зимни условия.
През декември прогнозираните стойности на минималните температури до минус 11°С, в условия без снежна покривка и при по-продължително задържане, ще бъдат критични за зимните житни култури във фаза поникване и начало на листообразуване и за посевите с рапица, неуспели да формират розетка.
След падналите значителни валежи в Сандански, Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали, Чирпан през третото десетдневие на ноември, надвишили на много места в Южна България 50-60 l/m2 настъпи съществено повишение на влагозапасите в горните почвени слоеве и в голямата част от полските райони на страната с което е преодолян дефицита на влага при есенните посеви. Очакваните валежи през декември, около нормата за месеца, ще увеличават влагозапасите и в 100 cm почвен слой.
Дукена Жолева
Агрометеоролог при НИМХ