Световната и европейска шампионка по борба Тайбе Юсеин очаквано стана носител на "Спортен Икар" за постижение на годината на Фондация "Български спорт". Тя изпраща най-успешната година в досегашната си кариера, в която освен че спечели титлите в кат. до 62 кг, не загуби нито една среща и в останалите турнири, в които участва.

В категория "Достойно представяне“ ще бъдат отличени Габриела и Стефани Стоеви (бадминтон), Мирела Демирева (лека атлетика) и Биляна Дудова (борба). Приз „Впечатляващо представяне“ ще бъде връчен на Стойка Петрова (бокс), Ивет Горанова (олимпийско карате), Явор Пешлеевски и Тодор Михалев (модерен петобой), Милена Тодорова (стрелба), Денислав Коджабашев (тенис на маса) и Йордан Бозов (баскетбол).

За шампионско дълголетие награда ще бъде връчена на Петър Стойчев - победител в първото по рода си плуване в открити ледени води в Антрактида 2018 г.

Сребърният медалист от световното по борба Кирил Милов пък ще вземе награда за „Пробив в световния спорт“.

При младите олимпийската шампионка в тройния скок от Буенос Айрес Александра Начева ще вземе най-големия приз, а за всички златни медалисти от игрите, както и за Йоана Илиева (фехтовка), и Алберт Попов (ски), също ще има статуетки.

Всички медалисти от Буенос Айрес пък ще бъдат наградени и от БОК, който ще отличи и бивши шампиони, навършили кръгли годишнини през 2018-а като Нораир Нурикян, Валентин Райчев, Янко Русев и др.

Церемонията по награждаването на спортистите ще се състои на 19 декември в Национална художествена галерия.