Сребърният Димитър Ташев: Можеше да спечеля и титлата
3

Димитър Ташев спечели сребърния медал на троен скок на европейското първенство за юноши и девойки под 20 години в Талин, Естония на 18 юли.

Ташев започна състезанието с личен рекорд от 15,99 м, а в петия опит постигна нов върхов резултат от 16,18 м.

Медалистите бяха наградени от Добромир Карамаринов – действащ президент на Европейската атлетика и президент на АБАФ и БФЛА.

„Изпълних това, за което съм дошъл в Талин, но мисля, че можех да бъда и шампион, сподели емоционално Димитър след състезанието. – Сега продължавам с подготовката за световното първенство в Найроби, Кения от 17 до 22 август, където се надявам да постигна още по-висок резултат. Специално искам да благодаря на треньора ми Атанас Иванов.“

Съотборникът на Димитър – Мартин Точев, който също е в групата на Атанас Иванов в атлетически клуб „Михаил Желев“ в Сливен се класира на 10-ото място в този финал с 14,88 м.

Това е третия сребърен медал от тези шампионати в кариерата на треньора Атанас Иванов след Красимир Аргиров (скок дължина) през 1999-а и Живко Петков (троен скок) през 2005-а. Иванов е наставник на редица топ атлети, сред които и Момчил Караилиев – Атлет на България за 2005-а и 2009-а година.

Последната българска участничка в европейското в Талин бе Пламена Миткова в скока на дължина.

16-годишната пловдивчанка скочи 6,36 м на финала на дисциплината снощи и зае призовото шесто място.

Миткова започна с фаул и 5,93 и направи отличен скок от 6,36 м в третия опит, с което си осигури място в челната шестица.

Шампионката на троен скок Мая Аскаг (Швеция) показа, че няма кой да я победи сред девойките в Европа и спечели титлата и на скок дължина с невероятна серия – 6,31 м; 6,54 м; 6,60 м; 6,34 м; 6,76 м и 6,80 м.

Втора е Теси Обоселе (Испания) 6,63 м, бронзова медалистка е Микаеле Асани (Германия) 6,62 м.

Класиране и резултати на юношите и девойките ни в Талин:

Димитър Ташев – троен скок - сребърен медал – 16,18 м във финала, 15,62 в квалификациите

Валентин Андреев – чук (6 кг) – шесто място – 74,47 м във финала, 75,62 м в квалификациите

Пламена Миткова – скок дължина – 6-о място – 6,36 м на финала, 6,11 м в сериите

Мартин Точев – троен скок – 10-о място – 14,88 м във финала, 15,08 м в сериите

Ясна Петрова – 3000 м – 15-о място – 9:51,88 мин. на финала и 9:52,24 мин. в сериите

Тодор Петров – гюле – 17,30 м в квалификациите

Георги Христов – 100 м – 10,92 сек. в сериите

Българските треньори също получиха медали

България спечели два медала от двата европейски шампионати, които се проведоха от 8 до 18 юли 2021-а в Талин, Естония.

Борис Линков завоюва бронзов медал в скока на дължина при младежите под 23 години, а Димитър Ташев стана вицешампион на троен скок при юношите под 20 години.

На тези шампионати Европейската атлетика въведе за първи път нов момент в церемониите по награждаване на атлетите, свързан с техните наставници. Всички треньори на медалистите получиха почетни медали.

Така Радослава Димитрова (треньор на Борис Линков) и Атанас Иванов (треньор на Димитър Ташев) се прибраха от Талин с отличия, които да им напомнят за шампионата.