0

К анадски учени установиха, че момичетата, които са участвали активно в редовни спортни занимания в детството си, показват по-добро поведение и изострено внимание в ранна юношеска възраст и това има дългосрочен ефект.

Канадски учени установиха, че момичетата, които са участвали активно в редовни спортни занимания в детството си, показват по-добро поведение и изострено внимание в ранна юношеска възраст и това има дългосрочен ефект.

Това обаче не се отнася до момчетата, установи изследването. За разлика от момичетата, поведението им не се повлиява положително от спортните занимания в детството.
Причина за това е, че момчетата и момичетата по различен начин проявяват симптоми на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, но в предишни изследвания този факт не е отчитан. В детството момчетата със синдрома са по-импулсивни и подвижни от момичетата и затова е по-вероятно да бъдат подлагани на лечение. Освен това родителите на момчетата са по-склонни да ги подтикват към различни спортове, за да им помогнат. Тази по-бърза диагностика и лечение на момчетата може да намали положителния ефект на спорта. В същото време съществува голяма вероятност синдромът да не бъде забелязан у момичетата.


Изследователите установили, че момичетата, които редовно се занимават със спорт на възраст от шест до десет години, показват по-малко симптоми на синдрома на дефицит на вниманието на възраст от 12 г. в сравнение с момичетата, които рядко са спортували в ранна детска възраст.
Според учените спортът в ранното детство може да помогне на момичетата да развият важни социални навици, които да ги подготвят за бъдещето и да изиграят ключова роля за техния личен, финансов и икономически успех.
"Знаем, че спортът има и много други преимущества за психическото здраве на всички деца. Но за намаляване на симптомите на синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност, спортът в детството се оказва по-значим за момичетата", каза съавторът на изследването Линда Хагани от университета на Монреал. /БТА