Skoda Octavia е „Колата на 2021 година” в България
8

Новият Land Rover Defender стана №1 при високопроходимите автомобили

Електрическият Volkswagen ID.3 спечели наградите в категориите „Еко” и „Градски”, а Caddy победи при многофункционалните коли

Новата Skoda Octavia спечели престижното отличие „Кола на годината в България” за 2021 година. Новият Land Rover Defender стана №1 при високопроходимите автомобили, а новият Mercedes-Benz S-класа се наложи в при луксозните модели. Електрическият Volkswagen ID.3 спечели наградите в категориите „Еко” и „Градски автомобил”, а Volkswagen Caddy победи при многофункционалните автомобили.

Наградата „Автомобил на годината” се присъжда от автомобилните журналисти, членове на „Прес Авто Клуб България”. Конкурсът „Кола на годината” се проведе за 24-ти път, като и тази година участниците за наградата бяха класирани в шест отделни категории – „Лек автомобил”, „Кросоувър”, „Мултифункционален автомобил”, „Градски автомобил”, „Екологичен автомобил” и „Премиум автомобил”.

Тазгодишният конкурс се забави с около 4 месеца заради епидемичната обстановка и се проведе в началото на юни вместо в края на януари. Освен това, за разлика от минали години, журналистите стесниха кръга на тестваните модели, като гласуваха предварително и излъчиха по пет модела във всяка категория, с изключение на категорията „Градски автомобил”, където са финалистите са 6 поради равен бал на двама от участниците, а в категорията „Мултифункционален автомобил” наличните претенденти бяха само трима.

В категорията „Лек автомобил” на първо място се класира Skoda Octavia с актив от 133,5 точки, следвана от Volkswagen Golf 8 със 103,5 точки. На трето място се нареди Dacia Sandero/Logan с 81 точки пред Citroen C4 с актив от 64,5 точки. Финалната петица допълни Opel Corsa с 52,5 точки.

В категорията „Кросоувър на годината” за победител с актив от 105 точки беше избран новият Land Rover Defender. Новият всъдеход триумфира в категорията благодарение на атрактивния си дизайн и ненадминатите способности извън пътя. На второ място се класира Renault Captur със 101 точки, а след тях се наредиха Audi Q3 Sportback с 80,5 точки, Hyundai Tucson с 75 точки и Ford Kuga със 73,5 точки.

В категорията „Градски автомобил” наградата спечели изцяло електрическият Volkswagen ID.3 със 124 точки, като изпревари с минимална преднина основния си конкурент Renault Clio E-Tech, което събра 122 точки. След тях се наредиха градският модел Opel Corsa и компактният кросоувър Ford Puma, с равен бал от по 99,5 точки, следвани от хибридната Honda Jazz e:HEV с 84 точки и електрическото MINI E с 80 точки.

В категорията „Екологичен автомобил” за победител отново беше избран Volkswagen ID.3, който вече спечели в категорията „Градски автомобил”. Първият електромобил на германската марка събра 128 точки и остави зад себе си именити конкуренти като електрическия кросоувър BMW iX3 с 98 точки, Peugeot e-2008 с 88 точки, Citroen e-C4 с 68 точки и MINI E с 53 точки.

Отличието в категорията „Мултифункционален автомобил на годината” беше присъдено на лекотоварния модел Volkswagen Caddy, който събра общо 132 точки. Новият модел впечатли представителите на журито с всестранните си способности на универсален модел, който вече е станал по-голям, по-практичен, по-ефективен и по-интелигентен. На второ и трето място се класираха съответно пикапът Isuzu D-Max със 113 точки и лекотоварния всъдеход Suzuki Jimny LCV, събрал 91 точки.

В категорията на най-луксозните коли – „Премиум автомобилна годината”, победител за настоящата 2021 година стана новото поколение на Mercedes-Benz S-класа с актив от 118,5 точки, оставяйки зад себе си BMW M8 с 92,5 точки. На трета позиция се класира новото електрическо Audi e-tron GT с 90 точки, а четвърти и пети съответно се наредиха новото спортно комби Volkswagen Arteon Shooting Brake със 70,5 точки и BMW Серия 4 Coupe с 63,5 точки.

Във финалния вот за „Колата на годината” 2021 в България новата Skoda Octavia победи категорично останалите финалисти с цели 20 гласа на членовете на журито. Другият финалист - Land Rover Defender събра 3 гласа, за Volkswagen ID.3 са гласували двама журналисти, а един човек е избрал за свой фаворит Volkswagen Caddy.

Конкурсът „Автомобил на годината 2021” в България се проведе със съдействието на партньорите „Уникредит Лизинг”, веригата бензиностанции ОМВ и фирмата за авторепаратура „Лазурит 94”.