Силни резултати на Йоло Николов и Милица Мирчева на маратона в Кюстендил
2

Вторият маратон на Кюстендил се проведе на 19 септември (неделя) и събра над 250 участника във всички стартове на на състезанието, а наякой от най-добрите ни атлети се включиха със силни резултати.

На полумаратон и маратон стартираха 90 бегачи, а на късата дистанция от 2q2 км имаше около 170 деца, начинаещи атлети и хора със специални потребности.

Впечатлиха резултатите на победителите в маратона Йоло Николов и Милица Мирчева, които контролираха състезанието през цялото време. Николов постигна 2.21:48 ч. и изпревари основните си конкурент Исмаил Сенанджи – 2.25:10 ч. Трети остана състезателят на Йоло – Мирослав Спасов с 2.43:19 ч.

След 17 години далеч от маратонската дистанция 49-годишният Петко Стефанов (бивш национален рекордьор на маратон и многократен победител в тази дистанция на Софийския маратон) показа отличен резултат от 2.45:40 ч за четвъртото място.

В отлична форма бе и Милица Мирчева, която докосна личния си рекорд от 2.44.23 ч на тежкото трасе и победи почти всички мъже без първите трима с резултат – 2.44:28 ч. Надежда Ангелова бе втора с 3.07:55 ч, а трета се Зорница Христова с 3.22:05 ч. Многократната шампионка на маратон Милка Михайлова е четвърта с 3.32:55 ч.

В състезанието на полумаратона при мъжете убедителна победа записа Бекирхан Кабадайъ (Турция) с 1.08:54 ч. Далеч зад него финишираха Георги Гергов – 1.11:07 ч и Владислав Михайлов – 1.11:20 ч.

В този старт се включи и вицепрезидентът на Българска федерация лека атлетика Асен Христов, който измина дистанцията за 1.45:16 ч. По-късно той награди и призьорите от маратона при жените.

Балканската шампионка на полумаратон Маринела Нинева триумфира в тази дисциплина и в Кюстендил, след като през 2020-а спечели маратона тук. Нинева имаше за конкуренция Нуран Сатилмъш (Турция), но само до половината разстояние. След това атлетката от Дряново се откъсна напред и спечели с 1.17:36 ч. Сатилмъш взе второто място с 1.19:31 ч, а трета е Анна Стефанова (1.28:33), която спечели на тази дистанция в Кюстендил преди година с 1.34:56.

Стартът на маратона бе даден от кмета на община Кюстендил Петър Паунов, наградите бяха връчени от Асен Христов – вицепрезидент на БФЛА, Светослав Василев – зам. кмет на общината, Стоян Стоянов - отдел спорт в община Кюстендил, Цветелина Кирилова – председател на атлетически клуб „Цвети Кирилова“ Кюстендил и Антон Бонов от Българска федерация лека атлетика – един от организаторите на маратона.