Силен ден записа българският биатлон на световното първенство за мъже и жени в италианския зимен център Антхолц. Красимир Анев завърши 13-и в преследването на 12,5 км, а в същата дисциплина при дамите Милена Тодорова е 18-а на 10 км. Това означава, че двамата освен точки за Световната купа, се добраха и до разпределението на наградния фонд на шампионата и запазват шансове за участие в масовия старт.

Анев стартира от 30-а позиция, на която завърши в спринта на 10 км в събота с изоставане от 1:37,7 минути от изненадващия шампион Александър Логинов (Рус). Българинът не успя да повали само една от общо 20-те мишени при 4-те влизания на рубежа и със силно бягане успя да навакса цели 17 места. Така с една грешка в третата си стрелба той завърши на 2:03,9 минути от спечелилия първа световна титла в кариерата си Емилиан Жаклен (Фр).

Другите двама българи, които стартираха в преследването – Владимир Илиев и Димитър Герджиков, финишираха съответно 44-и и 52-ри. Спортист номер 1 на България за 2019 г. отново нямаше ден в стрелбата и след цели 5 пропуска изостана на 3:59,4 минути от победителя, но въпреки това навакса 14 места от спринта. Герджиков не успя да повали 4 мишени и въпреки че се предвижи с 5 места от спринта, завърши с изоставане от 5:12,7 минути от първия.

Среброто в преследването заслужи Йоханес Тингнес Бьо (Нор), който пресече финалната линия само на 0,4 секунди след шампиона с 2 грешки в стрелбата.

Бронзът е за Лонгинов, който сгреши само веднъж при четвъртата си стрелба, но не бе достатъчно бърз.

При жените младата Милена Тодорова направи поредно много силно състезание и завърши на 18-о място в преследването на 10 км. Тя пропусна само една мишена във втората си стрелба и изостана на 1:32,6 минута след победителката Доротея Вирер (Ит). Милена, която е носителка на 3 медала от световното при девойките преди две седмици, бе 27-а в спринта.

Втора завърши защитаващата титлата си Денизе Хермен (Гер) - на 9,5 секунди с три пропуска в стрелбата. Трета е световната шампионка в спринта от Анхолц Марте Олсбу Рьозеланд (Нор) с изоставане от 13,8 секунди и три грешки. За норвежката това е трети медал от шампионата, след като тя взе и златото със смесената щафета на своята страна.

В понеделник е почивен ден от програмата на световното, във вторник е индивидуалната дистанция при жените на 15 км, а в сряда – тази на 20 км при мъжете.