0

А мерикански изследователи започнаха клинични изпитания за медикаменти срещу коронавируса COVID-19 върху пациенти, при които е потвърдено заразяване с щама, предадоха информационните агенции.

Американски изследователи започнаха клинични изпитания за медикаменти срещу коронавируса COVID-19 върху пациенти, при които е потвърдено заразяване с щама, предадоха информационните агенции.

От Националния институт по здравеопазване на САЩ съобщават, че в медицински център на Университета на Небраска в град Омаха е започнало неизбирателно контролирано клинично изследване, чиято цел е да се оцени ефективността на антивирусния препарат Remdesivir, както и доколко е безопасно неговото приемане. Той се приема от в болнични условия от пациенти с диагноза COVID-19.
Първият участник в изпитанията на медикамента е американски гражданин, евакуиран от круизния лайнер Diamond Princess, който се намира в японското пристанище Йокохама.

Американските специалисти отбелязват, че резултатите от изследването може да бъдат използвани и за оценката на други изследвания в САЩ и по света.

Към 26 февруари случаите на заразяване в света бяха 80 147, а жертвите на болестта - 2 699.

Коронавирусната ваксина в Съединените щати може да бъде тествана върху хора след месец и половина, а за масово използване тя ще е готова след година и половина, заяви директорът на Националния институт по здравеопазване на САЩ Антъни Фаучи.
"Прогнозирам, че ще успеем да започнем тестване на ваксината върху хора до месец и половина", каза Фаучи на пресконференция.
Според него като цяло първата фаза на теста за ваксина ще продължи около три месеца. На този етап ваксината ще бъде тествана на 45 души, а на следващия етап - „на стотици или дори хиляди хора“.
"Дори ако всичко бъде направено със скоростта на космическа ракета, това ще отнеме 6-8 месеца. Следователно, ако говорим за наличност на ваксината за широко приложение, срокът е година и половина", обобщи Фаучи.