“Реал” (М) триумфира със Суперкупата на Испания

“Реал” (Мадрид) спечели 11-ата си Суперкупа на Испания след 0:0 в редовното време и 4:1 при дузпите срещу градския съперник “Атлетико” в Саудитска Арабия.

Финалната среща на стадион "Кинг Абдула Спортс Сити" не даде очакваното зрелище, тъй като голове не паднаха, като най-интересните моменти дойдоха в двете продължения от по 15 минути.

Рулетката на дузпите короняса "кралете", които взеха Суперкупата две години след последния си такъв трофей.

Тази купа обаче е по-различна, тъй като се реши в експериментален турнир с четири отбора в екзотична дестинация и в който “Реал” отстрани “Валенсия” на полуфиналите. В решителния мач за титлата играха два отбора, които не спечелиха нищо през миналия сезон.

Все пак триумфът на Зинедин Зидан и компания е по-скоро заслужен, тъй като те бяха по-активният отбор в редовните 90 минути. “Атлетико” се вдигна в продълженията и принуди Тибо Куртоа да прави важни спасявания, а Федерико Валверде от "белия балет" получи директен червен картон в 115-ата минута, за да предотврати сигурен гол на Алваро Мората.

Това беше пети загубен финал за “Атлетико” в Суперкупата от общо седем, а дузпите напомниха за финала в Шампионска лига от 2016-а, когато отново “Реал” вдигна трофея. Този път от бялата точка за "дюшекчиите" пропуснаха халфовете Саул Нигес и Томас Партей.

Този трофей пък продължи и невероятната поредица от спечелени финали на Зинедин Зидан. Като треньор на “Кралския клуб” Зизу има 9 финала и е спечелил всеки един от тях. В колекцията на французина са три трофея от Шампионската лига (2016, 2017 и 2018 г.), две Суперкупи на Европа (2016 и 2017 г.), две Суперкупи на Испания (2017 и 2020 г.), както и две титли от Световното клубно първенство (2016 и 2017 г.).
Победата донесе първи трофей на Зидан във втория му период начело на “Лос бланкос” и общо десети. Освен споменатите 9 спечелени финала, той има и титлата в Ла Лига през сезон 2016/17. Зизу е все по-близо и до рекордьора по брой спечелени отличия начело на “Реал” - Мигел Муньос (14). 47-годишният французин изпреварва по този показател Луис Моловни (8) и Висенте Дел Боске (7). Статистиката сочи, че Зидан е водил мадридския гранд в общо 187 мача. Това означава, че на всеки 19 мача той носи трофей във витрината на клуба.