0

О питът показва, че когато има и машина в секцията, около 25-27% от хората избират да гласуват машинно. Предполагам, че процентът ще бъде същият“. Това коментира пред БТВ математикът проф. Михаил Константинов, председател на ”Информационно обслужване”.

Опитът показва, че когато има и машина в секцията, около 25-27% от хората избират да гласуват машинно. Предполагам, че процентът ще бъде същият“. Това коментира пред БТВ математикът проф. Михаил Константинов, председател на ”Информационно обслужване”.

Посочи, че машините за гласуване се съхраняват в частен склад и всичко е наред. Според него обаче като цяло гласуването с машини е по-рисково, защото лесно могат да бъдат хакнати.

"Никое видеонаблюдение не може да гарантира нищо. Не е добре хората да бъдат наблюдавани, защото така са лесно управляеми", каза още той.  Повод за коментара му е решението на съда, с което отменят част от указанията на ЦИК и КЗЛД за забраната за снимане в секциите при броенето на бюлетините от страна на застъпници и наблюдатели. Всъщност ЦИК все още не е взела решение дали ще обжалва, а срокът за това е 14 дни. Въпреки решението на съда, кой ще може да снима при определянето на резултатите от вота, ще стане ясно с методическите указания на ЦИК.

Иначе Константинов очаква гласоподавателите на тези избори да са към 3 милиона. "Да се надяваме, че българинът е мъдър", каза той.

Относно избирателната активност и т.нар. "мъртви души" математикът обясни: "1 милион са хората, които ще гласуват в чужбина. Официална статистика няма, но има много точни оценки. Всички български избиратели са 6 милиона и 800 хиляди, това са българите над 18 години. Ние знаем колко са в България, но НСИ има начини да ги оценява. В България има 5 млн. и 800 хиляди избиратели, а колко остава - 1 милион. Те се наричат мъртви души, но са си съвсем живи хора, които са най-вероятно в чужбина".

По думите му вота в чужбина ще гласуват около 150 000. Напомни, че над 120 000 са гласували на предишните избори.

"За 9 парламентарни избора от 1991 г. до сега статистически само 15 депутати са избрани от гласовете от чужбина. През 2017 г. нито един депутат не е бил избран с гласовете от чужбина. Ако бяхме махнали гласовете от чужбина тогава, щяхме да имаме същия парламент. Не казвам, че трябва да се махне, но трябва да се даде пълна възможност на българите в чужбина да гласуват, но електорален ефект на българите в чужбина няма", добави още той.