Преди 40 години: ЦСКА ражда поема след 1/4-финал на „Анфийлд“

Пронизахме футболното сърце на България, пишат в Мърсисайд за 5:1 по пътя към триумфа над "Реал"

Днес английският колос "Ливърпул" е опрян до стената. След математическото сдаване на титлата супергероите на миналия сезон, водени от Юрген Клоп, тази вечер може да се простят и с евромечтата си.

След 1:3 в Мадрид в първия четвъртфинал с "Реал" (Мадрид) „червените“ трябва да се сътворят нов подвиг. Още повече сезонът, последвал спечелената след 30-годишно чакане титла на Англия е отчайващ.

Преди 40 г. ситуацията на „Анфийлд“ е сходна. Великият „червен“ тим на Далглиш, Сунес, Томпсън, Нийл и Клемънс започва кошмарно 1981-ва, след като предната година е окупирал за 12-и път домашния връх под ръководството на най-успешния мениджър на клуба – Боб Пейсли.

Първите 7 мача за календарната година са белязани само от 2 победи – 1:0 при гостуването на Норич и 2:0 у дома над "Саутхемптън". Другите резултати са загуби от "Астън Вила" (0:2), от "Лестър" (1:2) и от "Уест Бромич" (пак с 0:2), както и равенства 2:2 с Бирмингам и Брайтън.

И тогава, на 4 март, дни след успеха над "Саутхемптън" на 28 февруари, идва първият четвъртфинален мач за КЕШ с нашия колос ЦСКА. Предвожданите от Аспарух Никодимов „армейци“ са абсолютен хит на Острова, след като вече са детрониралия еврошампиона за предните 2 години – Нотингам на Брайън Клъф.

И точно когато английските таблоиди разкъсват от критики Далглиш и компания, идва българската реанимация. С хеттрик на шотландеца Сунес, за когото на следващия ден „Мирър“ ще напише „Шапки долу за Греъм“, "Ливърпул" бие 5:1. Реваншът става формалност. Мърсисайдци печелят и в София – с 1:0 с гол на Джонсън.

Победата на „Анфийлд“ хвърля в екстаз привържениците на „червените“, и най-вече ултрасите от „Коп“. Стига се дотам, че ЦСКА ражда... поема. Неин автор е 16-годишната Лайза Вай от Честър.

Back with spirit, back with pride,

On the Fourth of March the critics died.

Knocked before the Sofia game.

After? It's that Liverpool Magic again.

Eдин свободен превод би звучал така:

„И пак сме тук, със дух и гордост,

и виждаме на критиките мора.

За този мач си бяхме просто в нокаут,

След него? Вдигна ни магията на „Анфийлд“...

В крайна сметка "Ливърпул" стига до финала за КЕШ на 27 май, където ликува с трофея с 1:0 над днешния си съперник Реал. Сега тимът на Клоп също живна на „Анфийлд“ - с 2:1 над Астън Вила, след 8 поредни мача без победа у дома (последните 6 от тях загубени). Добре е известно пък, че година след 1:5 на „Анфийлд“ ЦСКА си отмъсти, като Стойчо Младенов екзекутира "Ливърпул" за 2:0 в продълженията на реванша от четвъртфиналите на 17 март 1982-ра...