0

П аметна плоча, посветена на д-р Данаил Шишков, бе открита на фасадата на сградата на ул. „Колони” № 17 до Шишковата градинка в  центъра на Варна. Тя е дело на варненския скулптор Пламен Аврамов, носител на Награда „Варна” за скулптура за 2018 г., и е част от инициативите на Община Варна за възраждане на културно-историческото наследство в морската столица.

Паметна плоча, посветена на д-р Данаил Шишков, бе открита на фасадата на сградата на ул. „Колони” № 17 до Шишковата градинка в  центъра на Варна. Тя е дело на варненския скулптор Пламен Аврамов, носител на Награда „Варна” за скулптура за 2018 г., и е част от инициативите на Община Варна за възраждане на културно-историческото наследство в морската столица.

Специален гост бе проф. д-р Риналди Шишков, внук на д-р Данаил Шишков. „Съхраняването на паметта на бележити варненци, които имат принос в развитието на града ни, е от изключително важно значение. Благодаря на всички, които положиха усилия за реализацията на този проект, който възражда делото на един голям лекар, родолюбец и всеотдаен радетел за Варна. В продължение на години това уникално място в сърцето на Варна бе незаслужено изоставено - така, както бяха Юнашкият салон и Домът на флота.

Днес тези два символа на Варна вече са възстановени. Продължаваме работа ПО Шишковата градинка - проведохме конкурс, избрахме проект на арх. Жулиан Начев и след края на туристическия сезон ще започнем реализация му със средства по ОП „Региони в растеж“, обяви кметът Иван Портних.

Проектът предвижда ремонт и възстановяване на площадното пространство, възстановяване на чешмата, обособяване на кът за отдих. Изцяло реконструирано ще бъде и пространството пред СУ „Климент Охридски“", което ще бъде превърнато в пешеходна зона, както и ул. „Михаил Колони“, като част от разширението на пешеходния ринг на Варна. На есен ще продължи и вторият етап от обновяването на Морската градина.

Д-р Данаил Шишков е роден в Ловеч. Завършил Парижката Сорбона и е бил околийски лекар в няколко града. През 1911 г. се заселва във Варна и открива частна клиника в сградата на гранд хотел „Ню Йорк”. Бил е изпратен на фронта като лекар, откъдето се връща с медали за храброст и с почетна грамота от Червения кръст.

През 1921 г. д-р Шишков е назначен за лекар-управител на общинската болница „Параскева Николау” и на санаториума към нея. Бил е търсен, обичан, уважаван от съгражданите си. По онова време площадът, на който днес е открита паметната плоча, се наричал Ченгене пазар и до приемането на първия общ градоустройствен план през 1897 г. сградите около него били двуетажни и дървени.

След преодоляването на икономическата криза от Първата световна война и след започналото строителство около площада, през 1926 г. д-р Данаил Шишков купил голям парцел земя и възложил на инж. Георги Бърнев строителството на най-високата по това време сграда във Варна „Курортен дом Здраве” – частна клиника с пансион за летовници.

Възмутен от състоянието на площада, д-р Шишков купил дялан камък за тротоарите и гранитни павета за площада. Високо организиран, той започва планомерно да ръководи работата на строителите и по негова молба Общината ангажирала Антон Новак със залесяване на района. През 1928 г. площадът бил открит. Оттогава пространството остава в паметта на варненци като „Шишковата градинка”.