0

К ак да различават фалшивите новини и фалшивите източници на информация? Как да противостоят на пропагандата и езика на омразата в социалните мрежи? Това научиха 30 младежи от Варна, които участваха в обучението „Критично мислене и медийна грамотност“.

Как да различават фалшивите новини и фалшивите източници на информация? Как да противостоят на пропагандата и езика на омразата в социалните мрежи? Това научиха 30 младежи от Варна, които участваха в обучението „Критично мислене и медийна грамотност“.

Причината е, че за 2021 г. България е на последно място в Европейския съюз по Индекс за медийна грамотност, като поддържа това ниво от четири години. От друга страна над 90% от днешните младежи са ползватели на дигитални технологии и потребители на медийно съдържание, което ги нарежда сред най-уязвимите от влиянието на фалшивите новини и пропагандата.

Обучението по медийна грамотност беше организирано от сдружение „Моят град“ в рамките на  младежка инициатива „Младите хора и дигиталната реалност“, която се реализира с финансовата подкрепа на дирекция „Образование и Младежки дейности“ към община Варна.

Обучението премина в два модула и помогна на младежите от Варна да научат какъв е пътят на една новина от нейният подател до излъчването й в ефир и как да се справят с натиска от невярна и подвеждаща информация в заобикалящата ги среда. За придобитите знания и компетенции младежите получиха сертификат Youthpass.

В резултат от обучението е създаден и Наръчник „Как да разпозная агресията в интернет, фалшивите новини и претоварването с он-лайн приложения“. Предвижда се Наръчника да се разпространи свободно на хартиен носител и в дигитален формат в подкрепа на варненските младежи.