Либерото на женския ни национален отбор по волейбол Жана Тодорова е на второ място в класацията за най-добър защитник след четвъртата седмица от турнира Лига на нациите. Състезателката на шампиона „Марица“ (Пд) има 52 перфектни спасявания в защита или средно по 3,45 на гейм.

Мира Тодорова е в челната тройка на класацията за най-добър блокировач. Тя има 30 точкови блокади или средно по 0,68 на гейм, което й отрежда трето място.

Преди ден се разбра, че 25-годишната Мира ще продължи кариерата си във френския шампион „Кан“, след като през миналия сезон игра заедно с Гергана Димитрова за „Волеро льо Кане“. След като Гери подписа с новак в турския елит, на тяхно място във „Волеро“ ще пристигне разпределителката Петя Баракова.

Националките започват от вторник мачовете си от петата седмица на Лигата на нациите в китайския град Нинбо. Там съпернички на нашите освен домакините ще са отборите на Сърбия и Германия.

В предходния уекинд тимът, воден от Иван Петков, записа първа победа в турнира - над Република Корея, и заема предпоследното 15-о място в класирането с актив от 4 точки.

Мъжете пък са 12-и преди последния си мач във Варна срещу Италия тази вечер. В морската столица нашите победиха трудно Австралия с 3:2 и отстъпиха пред Япония в събота вечерта със същия резултат – 25:22, 19:25, 25:16, 19:25, 19:21.

"Не направихме нищо, за да спечелим мача. Мач, който не може да се коментира, поне от гледна точка на треньора. Приличахме на отбор, който започва да учи азбуката на волейбола, коментира селекционерът на България Силвано Пранди. - Трябва да изтрием този мач от съзнанието си. Направихме седем грешки от сервис в тайбрека, четири от които последователно. За каква тактика да мислим, щом не можем да вкараме топката в игра. Започнахме да губим мача от първата точка на първия гейм. Какво трябва да променим за следващия мач с Италия ли? Всичко. Трябва да започнем да играем волейбол, защото истината е, че срещу Япония не играхме волейбол", допълни италианския специалист.