0

У чени откриха първия известен коралов риф край Италия - в Адриатическо море, близо гр. Монополи в Пулия, съобщи Сайънс алърт.

Учени откриха първия известен коралов риф край Италия - в Адриатическо море, близо гр. Монополи в Пулия, съобщи Сайънс алърт.

Кораловият риф е доста необичаен. Дължината му е 2,5 км, а цветът му е по-мек. Това се дължи на вида му - изложен е на много по-малко светлина от нормалното.

Подобни рифове са голяма рядкост, защото коралите трудно оцеляват без много светлина. Рифът край Италия е на дълбочина около 35-50 м под повърхността. Изграден е от "несимбиотични мадрепорови корали" - каменни корали, които се хранят с органична материя, плуваща във водата. Там няма цветни водорасли, каквито използват коралите в Тихия океан. Рифът е и необичайно дебел в някои части - до 2 м. Това го прави много интересен за биолозите.

"В началото на 90-те години на миналия век работех като морски биолог на Малдивите - каза ръководителят на изследването Джузепе Кориеро от университета "Алдо Моро" в Бари, Италия. - Не съм и предполагал, че 30 години по-късно, че открия коралов риф на един хвърлей разстояние от къщата ми".

Екипът планира нови експедиции, за да установи докъде стига кораловият риф.

Наскоро бе съобщено, че кораловите рифове са застрашени от "удавяне". Авторите на изследването са установили, че степента на растеж на повечето коралови рифове е твърде бавна, за да е "в крачка" с очакваното покачване на морското равнище. Сред причините за забавения растеж са влошеното качество на водата в резултат на избелването на коралите и прекомерният риболов.

Когато коралите губят цвета си в резултат на топлинна вълна, има две възможности - или да го възстановят бавно със спадането на температурите, или да загинат. Много рифове, които понастоящем са непосредствено под повърхността, се очаква в бъдеще да бъдат потопени под минимум половин метър вода.

В резултат на това кораловите рифове ще загубят функцията си на защитни бариери, които предпазват крайбрежията от морски вълни.

С цел да се възстанови растежът на коралите учените отправят призив дейността за ограничаване на глобалното затопляне да бъде съчетана с адекватни мерки за контрол на риболова и качеството на водата.