Световният номер 2 Рафаел Надал продължи с тоталната си доминация на „Ролан Гарос“ и спечели рекордна 12-а титла от турнира, след като победи австриеца Доминик Тийм с 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 във финала на надпреварата.

Надал и Тийм се изправиха един срещу друг в решаващия мач за титлата от Откритото първенство на Франция за втора поредна година, като испанецът отново триумфира, макар и този път да даде сет на противника си. Заради непостоянното време в Париж Тийм нямаше възможност да почива преди финала, но въпреки това започна вдъхновено днешния мач и пръв стигна до пробив, за да поведе с 3:2. Надал реагира като ужилен и вдигна нивото си на игра, взимайки четири поредни гейма, за да вземе първата част. Във втория сет и двамата тенисисти сервираха много силно и не се стигна до нито една възможност за пробив до 12-ия гейм, когато Тийм взе подаването на съперника си и изравни сетовете.

Рафа отново отговори на предизвикателството и тотално надигра съперника си в третия сет, пробивайки го три пъти за крайното 6:1. Силите на Тийм сякаш започнаха да свършват и Надал контролираше събитията и в четвъртата част, в която успя отново да се наложи с 6:1 и да затвори мача след точно три часа игра. Левичарят от Майорка завърши двубоя с 38 печеливши удара и 31 непредизвикани грешки, докато съперникът му бе с огледална статистика – 31 уинъра и 38 грешки.

Това бе рекордна 12-а титла за Надал от „Ролан Гарос“ и общо 18-а от „Големия шлем“, като той се доближи на два успеха от рекордьора Роже Федерер. Тийм от своя страна загуби и втория си финал в турнири от голямата четворка.

Източник и снимки: БГНЕС