Женският национален отбор на България по волейбол поднесе сензацията в 13-ия си мач от турнира Лига на нациите. В първия двубой от кръга в Нинбо (Кит) волейболистките ни победиха убедително световните шампионки от Сърбия с 3:1 (-21, 21, 17, 23) за 2 часа и 5 минути игра.

В първия гейм двата тима бяха напълно равностойни, но в края сръбкините показаха по-добра концентрация и с 5 срещу 1 точки стигнаха до успеха. Вторият също започна добре за тях и до средата те водеха с по 2-3 точки и дори с 4 при 19:15. И точно тогава националките ни, водени от селекционера Иван Петков постигнаха обрата. Те спечелиха 10 от 12 разигравания, за да се върнат в играта с равенство. През третия нашите вече набраха самочувствие и за 28 минути стигнаха до 25:17. В четвъртия отборът ни дръпна с огромната разлика от 8:0. Тимът на Сърбия стигна до 9:13, а вторият технически таймаут дойде при 16:9 за българките. До края те трябваше само да пазят аванса си и въпреки оспорваната битка успяха да стигнат до втората си победа в турнира.

Най-резултатна за България беше Мирослава Паскова с 16 точки (1 блок, 2 аса), Нася Димитрова завърши с 15 (7 блока!), а Гергана Димитрова направи 14 (1 ас). За тима на Сърбия по 16 записаха Катарина Лазович (1 блок) и Милица Кубура (1 ас). Статистиката показа 51:54 точки за България от атака, 11:11 от блокада, 7:3 аса и 27:18 от грешки на съперника. В отбора на Сърбия обаче играха само 4 волейболистки от състава, спечелил световната титла през 2018 г., в който бяха предимно резерви - Катарина Лазович, Мая Савич, Мая Алексич (сега капитан) и Сара Лозо.

Въпреки победата българките остават на 15-ото място в класирането със 7 точки от 2 успеха и 11 загуби и отпадат от участие в турнира догодина. Утре те срещат домакините от Китай, а в четвъртък - тима на Германия. Сериозно подмладеният състав на Сърбия пък е 11-и с 15 т. от 5 победи и 8 загуби и почти си гарантира място и следващия сезон.