На

На "Левски" не му върви с 11 на 10

За седми път тимът не успя да се възползва от численото си предимство

„Седем е добро число!“, гласи един от любимите рефрени на агитката на "Левски". Да, това число е обвързано с магия покрай дербитата с ЦСКА, но има и друг показател, където нещата не вървят хич добре. Червеният картон е един от факторите, които е предопределил крайния изход на безброй футболни мачове. Един човек повече, особено когато става дума за професионални отбори, е огромно предимство. Откъдето и да го погледнем.

Разбира се, правилото си има и изключения. Неведнъж сме ставали свидетели и на обратното – тимът с човек по-малко да мобилизира и да показва зъби. Един от най-хубавите примери в това отношение е мачът на откриването на световното първенство през 1990 година, когато Камерун победи Аржентина, макар африканският тим да завърши двубоя с 9 души, срещу 11...

Затова не може да не отчетем, че "Левски" в момента е влязъл в серия от цели 7 поредни шампионатни мача, в които е завършил с човек повече, но това обстоятелство не му е помогнало да измени резултата в своя ползва. Само през този сезон мачът на „Тича“ бе четвърти, в който съперникът бе с един по-малко на терена, но „сините“ не се въззползваха. Най-срамно беше в есенния двубой с "Черно море", когато с човек по-малко варненци обърнаха резултата на „Герена“ от 0:1 до 2:1 в своя полза. "Левски" не можа да изравни и срещу ЦСКА в дербито през декември. Тогава в последните 20 минути имаше числен превес, тъй като бе изгонен Амос Юга. Разбира се, има мачове, в които „сините“ не могат да бъдат винени че не успяха, защото за кратко време бяха с един повече. Така все пак бе и „Тича“, а и на „Ивайло“ срещу "Етър" преди няколко кръга. И двата мача завършиха 0:0. Специално през този сезон "Левски" се възползва от численото си предимство само срещу "Берое" за Купата. На осминафиналите „сините“ победиха „зелените“ с 3:1, а изгонен от старозагорци бе Карлос Охене.

Последният мач, в който "Левски" спечели от изгонването на противник, бе победата над Верея с 4:3 като гост през пролетта на 2019 година. „Сините“ тогава обаче си водеха и преди момента, в който станаха с числен превес. Иначе червен картон, който реално помогна на "Левски", бе даден срещу ЦСКА на 24 февруари 2019 година. Тогава за удар срещу Иван Горанов бе изгонен Едвин Джеси при резултата 0:0 в 44-ата минута, а „сините“ спечелиха двубоя с 1:0.