0

У чени от университета в Единбург откриха още една разновидност на новия коронавирус във Великобритания, която вече е разпространена в десет страни, съобщи електронното издание на в. "Гардиън".

Учени от университета в Единбург откриха още една разновидност на новия коронавирус във Великобритания, която вече е разпространена в десет страни, съобщи електронното издание на в. "Гардиън".

Вариантът, наречен B1525, е установен чрез секвениране на проби от коронавируса в Дания, Великобритания, Нигерия, САЩ, Франция, Гана, Австралия, Канада, Йордания и Испания. За пръв път геномът на този вариант на вируса е секвениран през декември във Великобритания и Нигерия.

Този нов вариант се отличава от доминиращата в Англия разновидност от Кент с мутация Е484К в протеина на шипа, която се наблюдава и при бразилската, южноафриканската и засечената в Бристол разновидност на вируса. След откритието експерти призоваха британските власти да увеличат количеството на тестове за коронавируса в регионите, където е регистриран новият вариант.

"Промяната Е484К в момента изглежда ключова за способността на вируса да се изплъзне на имунния отговор", казва проф. Джонатан Стойе от изследователския институт "Франсис Крик".

Европейската комисия ще стартира в сряда програма за изучаване на мутациите на новия коронавирус, предаде АФП, като се позова на нейната председателка Урсула фон дер Лайен. Тя съобщи новината в интервю за днешния брой на в. "Ле-з-еко".

Наречена "ХЕРА инкубатор" (HERA (Health Emergency Response Authority) incubator), програмата "ще обедини лабораториите, санитарните власти, учените и Европейската комисия", обяснява Фон дер Лайен пред френския икономически ежедневник. Тя отбелязва, че за програмата ще бъдат отпуснати "сериозни средства", но не споменава точни суми.

"Тези мутации много ни безпокоят", признава председателката на ЕК. "Паралелно с усилията за (набавяне на необходимите дози от) сегашните ваксини", тя подчертава необходимостта от "подпомагане на (компаниите) да развият капацитет за производство (на ваксини) от второ поколение".

Брюксел вече изрази намерение да създаде нова европейска агенция за отговор при извънредни здравни ситуации (HERA), за нуждите на борбата срещу бъдещи пандемии и за по-добра координация между страните членки на ЕС, отбелязва АФП.

В неделя европейският комисар за здравеопазването Стела Кириакидис обеща Европейската агенция по лекарствата да одобрява по ускорена процедура ваксините срещу варианти на коронавируса.

В интервюто Урсула фон дер Лайен призовава за "по-систематични партньорства между лабораториите, с контролиран обмен на лицензи".

Ден преди това ставна известно, че френски молекулярни биолози, изследвали взаимодействието на антитела срещу новия коронавирус с частици от британския и от южноафриканския вариант на SARS-CoV-2, са установили, че южноафриканският вариант оказва по-силно съпротивление. Това става ясно от статия в електронната библиотека bioRxiv, обобщаваща резултатите от изследването.

"Опитите ни показаха, че антитела на хора, прекарали Ковид-19, неутрализират британския вариант на коронавируса и класическата му разновидност D614G. Южноафриканската версия на вируса се оказва по-проблемна - значителна част от пробите кръвна плазма на преболедувалите й не действат или почти не действат срещу заразата", пишат авторите.

В средата на декември британските власти съобщиха за появата през есента на два нови щама на SARS-CoV-2 с мутация N501Y, която е по-заразна в сравнение с други разновидности на новия коронавирус. За пръв път вариантът е засечен в Уелс през септември миналата година и нивото на разпространението му първоначално е доста ниско.

Според учените в края на октомври миналата година вариантът преминава през още 17 мутации и след това започва бързото му разпространение във Великобритания, където в момента е доминиращ щам. Наблюденията сочат, че той се разпространява около 1,7 до 2 пъти по-бързо в сравнение със съществуващите щамове на SARS-CoV-2 и вече е проникнал в редица страни в Европа и Азия. В Бразилия и в Република Южна Африка са открити местни щамове с подобен набор мутации.

Европейски учени под ръководството на Оливие Шварц, научен директор на Института "Пастьор" в Париж, откриха сериозни различия в характера на действие на антителата срещу британската и южноафриканската разновидности на SARS-CoV-2 при експерименти с кръвна плазма от 83-ма жители на Орлеан, прекарали Ковид-19.

Опитите показали, че антителата могат да се съединяват с всички разновидности на SARS-CoV-2, но ефективността на действията им много се различава и това се проявява особено отчетливо при ниски концентрации на неутрализиращите молекули. Антителата добре неутрализират британската разновидност на коронавируса и класическия щам D614G, преборвайки инфекцията в 79 от 83 случая.

В същото време 40 на сто от пробите на преболедувалите не са успели да неутрализират южноафриканския вариант на SARS-CoV-2. Почти същият резултат се наблюдава при кръвните проби на около двадесет французи, имунизирани с ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех".

Освен това ваксината не пречи на новите щамове да проникват в носа и да се размножават в неговите клетки. Шварц и колегите му се надяват последващи изследвания да успеят да установят дали това е характерно и за други ваксини, както и да се определят последиците от подобно частично проникване на вируса в човешкия организъм.