Титлата на Радослава Мавродиева на гюле нареди България на десето място в класирането по медали на европейското първенство по лека атлетика в зала в Глазгоу.

Мавродиева триумфира навръх националния празник с личен рекорд от 19,12 м и донесе първо злато на страната ни от континентален шампионат на закрито от 2005 г., когато Ивет Лалова спечели спринта на 200 м.

Това беше и единственото отличие за България от състезанията на Острова, като страната стана една от 14-те с еврошампиони в шотландския град.

Победител в класирането по медали е Полша с 5 златни и 2 сребърни. Домакинът Великобритания взе най-много отличия - 12, но остана втори в общото подреждане с 4 златни, 6 сребърни и 2 бронзови. Испания завърши на третото място с 3 златни, 2 сребърни и 1 бронзов.

Полша стана първенец по медали, благодарение на златото на женската си щафета в бягането на 4х400 м, където техните атлетки изпревариха квартета на домакините. Преди това щафетата на Белгия очаквано триумфира при мъжете с резултат от 3:06,27 мин.

С втори пореден златен дубъл от еврошампионати в зала си тръгна местната любимка Лора Мюър. Към златото си на 3000 м тя прибави и това на 1500 м, както бе и преди 2 г., като сега зарадва публиката с категорична победа с време 3:44,39 мин.

Това не успя да се случи при мъжете, където подобен опит направи 18-годишният норвежец Якоб Ингебригтсен. След златото на 3000 м, най-малкият от тримата братя бегачи остана втори на 1500 м, изпреварен с 0,38 сек. от полския ветеран Марчин Левандовски (3:42,85 мин.).

Фаворитките в скоковете на височина и на дължина – Мария Ласицкене и Ивана Шпанович, спечелиха очаквано титлите. Действащата световна и европейска шампионка на открито Ласикцене прибави втора титла на закрито след 2015 г., като преодоля летва на височина 201 см. Шпанович (Сър) пък спечели трета поредна евротитла в зала, като се приземи на 6,99 м в скока на дължина, изравнявайки най-добрия резултат в света за сезона.

Рускинята Анжелика Сидорова триумфира в овчарския скок при жените с 4,85 м, а олимпийската шампионка от Рио и защитаваща титлата си от Белград 2017 Екатерина Стефаниди (Гър) остана 4-а със само един успешен опит на 4,65 м.