Мартен Фуркад не допуска връщане в спорта

Петкратният олимпийски шампион по биатлон Мартен Фуркад, който обяви край на състезателната си кариерата, бе категоричен, че няма шанс да се върне в спорта.

31-годишният Фуркад спечели последния старт за сезона - преследването на 12,5 км в Контиолахти (Финландия), но остана втори в генералното класиране за Големия кристален глобус, който пък бе спечелен от норвежката звезда Йоханес Тингнес Бьо.

„Чувствам се прекрасно, даже не съм си и мечтал за подобен край. Решението ми да се откажа не беше лесно, защото много обичам да се състезавам. Но вече е време да намеря друго вдъхновение“, коментира Мартен Фуркад.

„Няма шанс да се върна на пистата, защото обещах на дъщеря си. Последните 10 години в биатлона за мен бяха великолепни. Кралят е мъртъв, да живее кралят“, каза още французинът, който бе награден от Международния съюз по биатлон за цялостен принос в спорта. Той завършва със седем последователни титли за Световната купа и общо 83 индивидуални победи.

Кариерата си прекрати и финландската биатлонистка Кайса Макарайнен, която е печелила един златен, един сребърен и четири бронзови медала от световно първенство.