"Манчестър Юнайтед" срещу "Виляреал" на финал за Лига Европа

Унай Емери класира свой отбор за финал в турнира за пети път, след като с "Виляреал" отстрани бившия си клуб "Арсенал" в полуфиналите на Лига Европа. След нулево равенство на “Емиратс” “жълтата подводница” постигна за историческото първо класиране на финал в някой от двата най-силни турнира на континента.

Първата среща бе спечелена с 2:1 от "Виляреал". По този начин валенсианският тим осуети втори английски финал в Европа, след като в Шампионската лига за титлата ще спорят "Манчестър Сити" и "Челси". Съперник на футболистите на Емери в сблъсъка за трофея ще бъде "Манчестър Юнайтед". Срещата за трофея е на 26 май в Гданск, Полша

Пиер-Емерик Обамеянг бе най-близо до гол за “артилеристите”, но на два пъти ударите му срещаха гредите.

Отпадането от Лига Европа слага край на амбициите на "Арсенал" за европейски футбол и през следващия сезон. Отборът на Микел Артета е девети в Премиър лийг четири кръга преди края на сезона на седем точки от зона “Европа” и с мач повече от няколко от близките тимове в таблицата.

Артета наследи именно Емери начело на лондонския тим. Испанецът прекара година и половина начело на английския тим, като за това време успя да класира столичани за финал в Лига Европа, който обаче бе загубен. Емери има три титли в турнира със "Севиля".

"Манчестър Юнайтед" пък узакони класирането си за финал в Лига Европа след нов зрелищен мач срещу "Рома". Двата тима отново не разочароваха и седмица след осемте гола на "Олд Трафорд", на "Олимпико" във Вечния град си вкараха още пет за 3:2 в полза на домакините. "Юнайтед" ще играе за втори трофей в историята си от този турнир след онзи от 2017 година.

В 39-ата минута Единсон Кавани надбяга защитата на "Рома" и с бомбен шут не остави шансове на  Миранте за 1:0.

Италианците не се отказваха и продължиха да атакуват, за да се стигне до 57-ата минута, когато Де Хеа най-сетне капитулира. Той просто нямаше как да спаси удар с глава от два метра на Един Джеко за 1:1. Испанецът бе изненадан две минути след това, когато Кристанте го препарира с удар с обръщане от границат на наказателното поле, за да изведе "Рома" напред с 2:1.

Още в следващата атака Де Хеа спаси два сигурни гола - първо нов удар на Джеко, а след това и на Педро, все от непосредствена близост.

В 66-ата минута Бруно Фернандеш овладя майсторски дълъг пас, елиминира защитник и изведе на добра позиция Мейсън Грийнууд, но той стреля покрай вратата. Италианците не останаха дълго начело, защото в 68-ата минута Кавани отбеляза втория си гол, този път с глава за 2:2.

След това темпото най-сетне спадна, което не бе изненадващо с оглед на вихрените 70 минути, изиграни досега. "Рома" все пак стигна до нов гол, който бе дело на полската надежда Никола Залевски в 82-ата минута, когато той преодоля Де Хеа с глава.