Унгария попари надеждите ни за Евро 2020 (ОБНОВЕНА)

Унгария победи България с 3:1 и ни изхвърли от борбата за класиране за европейското първенство по футбол догодина. На националния стадион „Васил Левски“ момчетата на Георги Дерменджиев не изиграха лош мач, но малшансът и странни съдийски решения на поляка Шимон Марчиняк наклониха везните в полза на един от домакините на отложения за догодина шампионат.

Българите бяха доста активни на терена, имаха редица атаки и повече удари от унгарците, които обаче оползотвориха на 100 % своите възможности.

Първо Вили Орбан шокира нашите с точно попадение във вратата на Илиев още в 17-ата минута. Още незапочнало второто полувреме и гостите поведоха с второ попадение чрез Жолт Калмар, който изпълни непряк свободен удар, а изградената от трима наши играчи стена се пропука. В 75-ата минута Неманя Николич увеличи аванса на гостите на 3:0, след като засече с глава центрирана почти от корнера топка.

Нашите пък бяха преследвани от лош късмет през целия мач. През първата част Тодор Неделев и Галин Иванов пропуснаха на два пъти да изравнят, а вторият получи и разтежение, което го извади принудително от игра.

След почивката нашите първоначално получиха право да изпълнят дузпа при 2:0 за гостите, след като Божидар Краев бе свален с ръце в наказателното поле от Адам Ланг. След преразглеждане на съдийското решение чрез системата ВАР обаче топката бе извадена извън наказателното поле. Краев изпълни фаула, а изстрелът му мина далеч над гредата зад унгарския страж.

Последваха още две ситуации, в които можеше да се даде дузпа в полза на нашите, след като Йомов и Десподов бяха съборени в наказателното поле. Все пак Георги Йомов успя да реализира почетно попадение за нашите в 89-ата минута, с което ознаменува дебюта си в националния и с точно попадение.

Така българиет отпадат от сметките за Евро 2020, а Унгария ще продължи борбата с мач срещу Исландия, която надигра Румъния с 2:1. За тима на Георги Дерменджиев предстоят два мача от Лигата на нациите - на 11 октомври (неделя) гостуват на Финландия, а на 14-и посрещат Уелс.

Двубоят с Унгария се проведе при специални мерки срещу разпространението на коронавируса, които обаче не бяха толкова строги, както бе обявено първоначално. Задължителното измерване на температурата на феновете на входовете не се извършваше. Хората бяха упътвани да сядат през седалка, но в крайна сметка всеки се настани, където реши. За разлика от обявеното днес от здравния министър Костадин Ангелов, че хората ще са без маски по трибуните, то стуардите изискват такива на входовете.

Ето как се разви целият мач

БЪЛГАРИЯ - УНГАРИЯ 1:3

0:1 - Вили Орбан (17)

0:2 Жолт Калмар (47)

0:3 Николич (75)

1:3 Георги Йомов (89)

Още в 1-ата минута "лъвовете" получиха право да изпълнят пряк свободен удар, но от 30 метра Тодор Неделев шутира над вратата на унгарците.

13 - Унгария получи право да изпълни ъглов удар след диагонален удар на Шалай, отклонен от Сисиньо, който обаче не донесе нещо по-сериозно пред вратата на Илиев.

17 - ГОЛ  Вили Орбан шокира нашите с точно попадение във вратата на Илиев. То отбеляза с гърди, засичайки центрирана. Орбан беше изпуснат от капитана Васил Божиков и вкара, давайки преднина на гостите.

18 - Тодор Неделев изстреля бомбен удар, но не неточно.

23 - Неделен с извеждащ пас към Галин Иванов, който имаше добъвр шанс да стреля, но потърси подаване към Карагерен и сгреши.

25 - Галин Иванов стреля заплашително от разстояние към Гулаши, но ударът му бе отклонен от защитник на съперника и мина на 2 м от вратата.

28 - Галин Иванов трябваше да напусне принудително терена, след като получи мускулно разтежение. Нашите играха минути с човек по-малко, след като никой не бе готов веднага да влезе в игра. В 31-вата минута на негово място влезе Георги Йомов, който прави своя дебют с националната фланелка.

33 - Кръв потече от коляното на Бинсент Карагерен след сблъсък със съперников играч. След намесата на медицинския ни екип обаче той се върна на терена.

37 - Антон Недялков центрира, а на далечната греда Неделев засече с глава, но вратарят на Унгария Петер Гулаши спаси с крак. Така нашите изпуснаха най-сериозното си положение да изравнят резултата.

45 - Уникален пропуск на нашите! След добра контра на Неделев, топката стигна до Сисиньо, който центрира добре, а пред вратата на Гулаши Божидар Краев се опита с гръб да промуши топката покрай страничния стълб, но тя излезе навън.

45+2 - Край на първото полувреме.

------------

46 - Начало на второто полувреме

47 - ГОЛ - Жолт Калмар изпълни непряк свободен удар, изградената от трима наши стена се пропука, получи се рикошет и топката влетя във вратата на Пламен Илиев. Унгарците поведоха с 2:0.

55 - България първоначално получи право да изпълни дузпа, след като Божидар Краев бе свален с ръце в наказателното поле от Адам Ланг. След преразглеждане на решението на съдията Шимон Марчиняк чрез ВАР обаче топката бе извадена извън накаразелното поле, а Божидар Краев изпълни фаул. Изстрелът му обаче мина далеч над гредата зад унгарския вратар.

60 - Десподов се опита с пета да намери вратата на гостите след изпълнен корнер, но не сполучи.

64 - Йомов падна в наказателното поле на гостите, претендирайки за дузпа. Съдията остана безмълвен.

70 - Йомов стреля от далеч, но доста извън рамката на вратата на Унгария.

72 - Десподов се озова сам в наказателното поле, където бе съборен, но отново съдията не даде сигнал за дузпа, а системата ВАР също провери ситуацията, без да има положително развитие за нашите.

75 - ГОЛ Николич засече с глава центрирана почти от корнера топка и тя се озова във вратата на Пламен Илиев за 3:0.

89 - Йомов ознаменува дебюта си за България с гол, след пас на влезлия като резерва Исмаил Иса.