"Локо" (Пд) защити Купата след дузпи (ОБНОВЕНА)

Пиргов герой, Соу пропусна за ЦСКА

„Локомотив“ (Пд) спечели за втора поредна година Купата на България, след като победи ЦСКА след изпълнение на дузпи.

Редовното време и продълженията завършиха 0:0, а при 11-метровите удари вратарят на „черно-белите“ Илко Пиргов спаси ударът на Али Соу и стана герой на мача.

В официалната ложа на стадион „Васил Левски“ бе и министърът на здравеопазването Георги Ананиев. Той бе изпратен на финала от премиера Бойко Борисов, за да може лично да следи дали се спазват мерките за безопасност, наложени заради пандемията от COVID-19. Спортният министър Красен Кралев също бе на мача. По-рано през деня той отправи предупреждение към привържениците, че ако не спазват разпоредбите стадионите ще бъдат затворени изцяло.

Първата по-опасна ситуация в двубоя бе създадена от ЦСКА. В 17-та минута Тиаго Родригес изведе Евандро в наказателното поле. Бразилецът опита да стреля от малък ъгъл, но вратарят на „Локо“ (Пд) Мартин Луков успя да улови. Малко по-късно Евандро отне топката от Диниш Алмейда, опита да подаде на нахлуващия през центъра Али Соу, но твърде неумело и защитата на „черно-белите“ се справи със ситуацията. В 35-та минута Анте Аралица падна в наказателното поле на ЦСКА и поиска дузпа за фаул срещу него на Валентин Антов. Реферът Георги Кабаков обаче прецени, че нарушение няма. Най-сериозната опасност бе в 43-та минута. След изпълнение на ъглов удар капитанът на „червените“ Петър Занев засече с глава, топката рикошира в гърба на Али Соу и се отклони към левия ъгъл на пазената от Луков врата. Националът обаче показа рефлекс и успя да избие. С това се изчерпа и всичко интересно от първото полувреме, което като цяло предложи главно здрава борба и много грешни подавания и по-малко футбол.

След почивката играта не се промени съществено. В 64-та минута мачът бе временно спрян заради гъстия дим над терена, появил се от пиротехниката на агитката на ЦСКА. „Червените“ бяха много близо до откриване на резултата в 72-та минута. Иван Турицов нахлу отдясно, центрира в наказателното поле и там влезлият като резерва Енрике Рафаел стреля опасно с глава. Мартин Луков обаче отново бе на висота и изби. Вратарят на „Локо“ (Пд) отново спаси тима си в 83-та минута, когато отрази страхотно изпълнение на Тиаго Родригес от фаул.

До края на редовното време гол така и не падна и се стигна до продължения. В тях и двата тима видимо бяха изгубили сили, което увеличи неточните отигравания. В 115-та минута ЦСКА остана с човек по-малко, след като втори жълт картон получи Кристиян Малинов. В оставащите минути „черно-белите“ не успяха да се възползват от численото превъзходство и спорът за трофея трябваше да бъде разрешен с дузпи.

При изпълнението им играчите на „Локо“ (Пд) бяха по-точни и спечелиха трофея. Димитър Илиев, Диниш Алмейда, Бирсент Карагарен, Давид Малонга и Момчил Цветанов изпълниха без грешка. За „червените“ вкараха Петър Занев, Жеферсон и Греъм Кери, а Илко Пиргов спаси удара на Али Соу. Вратарят на пловдивчани бе пуснат като смяна на терена минути преди края на второто продължение специално за дузпите.