“Лил“ стана шампион на Франция

„Лил“ стана шампион на Франция след победа с 2:1 като гост срещу „Анже“ в 38-ия кръг от Лига 1. "Песовете" триумфираха с четвърта титла в клубната си история с голове на канадеца Джонатан Дейвид след десет минути игра и на Бурак Ялмъз от дузпа в края на първата част.

"Това е великолепно представяне. Наистина невероятно. Това беше един наистина дълъг ден за нас. Бяхме поставени под огромно напрежение, но победата ни над „Пари Сен Жермен“ беше изключителна. Заслугата е изцяло на играчите. Обичам отбора, обичам и футболистите", заяви старши треньорът на шампионите Кристоф Галтие.

„Анже“ достигна до почетен гол в 90-ата минута чрез Анжело Фулгини. "Песовете" печелят първа титла от 2011 година насам.

„Лил“ е с 83 точки и има точка повече от фаворита ПСЖ, който победи с 2:0 като гост „Брест“. Автогол на Ромен Фавър в 37-ата минута даде аванс за гостите, а Килиан Мбапе се разписа в 71-ата минута, за да сложи точка в спора.

Голмайстор на френския шампионат стана Мбапе с 27 попадения.

„Лион“ загуби с 2:3 у дома срещу „Ница“ и завърши на четвърто място в крайното класиране. „Монако“ спечели бронзовите медали и право на участие в квалификациите в Шампионската лига след равенство 0:0 в гостуването срещу „Ланс“. Монегаските са с точка пред „Лион“, а в Лига Европа ще играе отборът на „Марсилия“, заел пето място в Лига 1 след равенство 1:1 на терена на „Мец“.

От френския елит изпадат „Ним“ и „Дижон“. „Рен“ ще участва в новия турнир Лигата на конференциите, след като зае седма позиция в класирането в края на сезона.