"Левски Лукойл" на победа от титлата след нова зверска битка с "Рилски"

"Левски Лукойл" вече е само на победа от титлата в НБЛ, след невероятен сблъсък и 90:84 след продължение срещу "Рилски спортист".

Резултатът в серията вече е 3-1 за "сините", а в събота в Самоков "Левски" може да вдигне трофея при още един успех.

Преди срещата наградата на BGbasket.com на името на Румен Пейчев за Най-етичен треньор през сезона получи наставникът на "Рилски спортист" Людмил Хаджисотиров.

Колегата му Константин Папазов пък потърси изненада с оставянето на Кийт Бенсън на пейката за началото на двубоя, за сметка на Райън Райт. Канадецът обаче не успя да направи сериозна разлика в първите пет минути и въпреки че "Левски" водеше играта, не успя да натрупа преднина. "Рилски" бързо изравни играта и както в предишните срещи тя тръгна кош за кош.

И на двата отбора им липсваше малко свежест в четвъртата битка, което се изрази в доста нескопосани нарушения и спад в защита. В края на частта концентрацията на "Рилски" бе по-ниска и "сините" минаха няколко пъти леко през центъра, за да реализират и да поведат вече по-сериозно. Тройка с фаул на Венци Петков в последната минута от частта даде нови емоции за "Левски" и направи преднината за първи път двуцифрена. Финалните страхотни минути за домакините им дадоха 26:15 след една четвърт игра и седем баскетболисти вече с точков актив.

Слабите последни минути и генерално по-пасивната първа четвърт бе стимул за "Рилецо" в началото на втората и те оставиха "Левски" без кош почти четири минути. В момента, в който Тайрон Брезълтън се посъбуди за "сините", отново разликата стана 10, но самоковци вече си бяха върнали самочувствието.

Тройките на Тихомир Желев и отличникът Нико Карвачо държаха "Рилски" в мача и след като на няколко пъти успяха да намалиха до четири изоставането си и при толкова дойде почивката - 39:35.

Слабата резултатност дойде и от липсата на много тройки (само една за "Левски") и малкото нарушения за стрелба след първите минути. И двата тима разчитаха на играта в подкошието, дори и от гардовите си линии.

На старта на второто полувреме едва за втори път в мача и първи след началната четвърт "Рилски спортист" направи обрат и поведе в резултата. Резулатността обаче не скочи много и в третия период, като Христо Захариев избухна за "Левски" и не позволи "Рилски" да направи серия. Захариев вкара 9 от 18-те точки за "сините" в четвъртината.

Точно преди нейния край всяка разлика бе заличена и при 54:54 нещата започнаха отначало. Пробивите на Павлин Иванов и стрелбите на Желев даваха разликата за "Рилски" на старта на финалната част, а някъде в този момент и по-късата скамейка на домакините започна да проличава.

Самоковци бяха по-свежи, но битката продължи атака по атака и кош за кош, за ново равенство 66:66 с четири минути и половина на часовника. "Левски" остана без Кийт Бенсън за пети фаул в следващата минута от двубоя.

След още две равенства, Павлин Иванов наказа грешка в защитата на домакините с тройка и 120 секунди преди сирената "Рилски" бе напред с 2. Капитанът на "Левски" Чавдар Костов се бе нагърбил с огромната отговорност в последните минути и успя да удържи почти собственоръчно тима до 73:73.

Данило Тасич обърна за "сините" с влизането в последната минута, но нищо не бе приключило.

След още две равенства, в крайна сметка, логичното се случи и 40-те минути свършиха при 77:77.

Йордан Минчев можеше да донесе победата за "Левски" в редовното време, но топката се завъртя по ринга и не влезе от тройката.

С отлични минути за Тасич в продължението, домакините поведоха с 5 и не се виждаше връщане назад за "Рилски".

Нервите не издържаха в последните десетина секунди, имаше размяна на реплики, но всичко приключи както си бе редът за един финал - 90:84.

Тасич завърши с 27 точки и 12 борби, Христо Захариев реализира 17 точки, 9 борби и 5 асистенции. Чавдар Костов игра 43 минути за 15 точки и 9 асистенции.
Нико Карвачо отбеляза 19 и 11 борби, Брендън Браун реализира 17, Павлин Иванов 14.