Кремълски „тролове“ разпалвали фобия срещу исляма в Twitter
Във Великобритания експерти направиха анализ на активността на интернет ползвателите, свързани с петербургската „фабрика за тролове“, работеща за интересите на Кремъл. Анализаторите стигнали до извода, че руските „тролове“, използващи акаунти в Twitter, най-често разпалвали религиозна ненавист и фобия срещу исляма, предаде Би Би Си. Английските експерти установили, че интернет провокаторите почти не се интересували от Brexit.
Споменатите изводи се съдържат в доклада на аналитическия център Demos, публикуван в четвъртък. експертите на центъра изучили съдържанието на 9 млн. туита, пуснати в акаунти, свързани с петербургската „фабрика за тролове“. Оказало се, че по-голямата част от постовете в социалната мрежа засягат темата за исляма. В предишното изследване на Demos се споменаваше, ме публикуваните в Twitter съобщения от канала, свързани с руските интернет провокатори, е имало много гласове с агитация „за“ Brexit. Британските експерти съзряха интересна особеност у „троловете“, които първоначално се маскирали като аполитични ползватели, които първите години писали не за политика, а за фитнес и физкултура. След терористическите атаки в Англия миналата година, те обаче започнали да пишат по-активно в социалните мрежи на по-сериозни теми. Според анализаторите, десетте най-популярни твитове, публикувани в периода март-юни 2017 г., били посветени на исляма. Едни от постовете гласял: „Напомняне: кметът на Лондон Садик Хан е бил адвокат на осъдения по делото за нападенията на 11 септември Закариас Муссауи и е свързан с глобалното ислямско движение“.
„Враждебните страни са намерили слабото място на нашата демокрация, а именно – средствата за масова информация“, посочва представителят на центъра Demos Алекс Красодомски-Джонс, цитиран от Би Би Си. Пресата припомня, че в последно време компаниите Twitter и Facebook полагат колосални усилия за изобличаването на фалшиви акаунти в социалните мрежи, които разпространяват лъжлива информация. Неотдавна от Facebook съобщиха, че се изтрили общо 82 страници, свързани с Иран, в които се публикували мемове с политическо съдържание.
Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически. При съгласието Ви, ние ще създадем бисквитка на компютърът ви, която ще бъде запазена следващите 7 дни.