0

П рез октомври трябва да помислим как да подготвим тревния килим за идващите студени месеци.

През октомври трябва да помислим как да подготвим тревния килим за идващите студени месеци.

В зависимост от температурите косим 1-2 пъти, като височината е 5-6 см. Не трябва да е нито много ниско окосена, нито много високо оставен откосът, защото задържа излишно влага. Окосената трева трябва грижливо да е събрана.
Гнилостни процеси
През октомври основна дейност е събирането на падналите, пожълтели листа от дърветата. При по-дълго задържане на листата върху тревния чим, особено при дъждовни и хладни дни, започват гнилостни процеси. Отдолу тревата пожълтява, а впоследствие умира. Събирайте листата с меко гребло и изнасяйте своевременно всичко събрано в компостера.


Ако сте пропуснали аерирането през септември – то задължително го направете сега.
При слънчеви дни, след окосяване е добре да мулчирате с почвена смеска. Разхвърлете леката почвена смеска на фин пласт върху окосената трева. Така ще предпазите коренчетата от идващите студове.
Подхранваме само с калиеви и фосфорни торове, с минимално съдържание на азот. Многото азот води до намаляване устойчивостта на тревата към болести и студ.
С тези дейности приключват грижите за тревата през октомври.
Цветната леха
Събираме последните семенца от цветната градина. Отделете в хартиени пликчета внимателно отделените растителни видове, надпишете имената на цветята, съхранете в картонена кутия до идната година.
На освободените от едногодишни цветя лехи засаждаме пролетните луковични растения. Пролетта след разтопяването на снега ще ни радват кокичетата, мускари, лалета, нарциси. Подберете внимателно видовете според височината на цветето, цвета, периода на цъфтеж. Комбинирайте смело с контрастни цветове.
Есенни теменужки
През топлите и слънчеви дни на октомври засадете есените теменужки (Viola). Използвайте опразнените сандъчета от петунии, вербени и др. каскадни растения. Впуснете се в цветни композиции. Съчетавайте едроцветни теменужки ХХL-цветове с по-дребноцветните от серии Avalanche, Sorbet.
Декоративното зеле Brassica olraceae decorative внася цвят в градината. Създадени са къдрави сортове, а по отношение на цветовата гама – бели, розови, наситено лилави. Добре се съчетават с ерика, теменужки и др.
През октомври цъфтят и градинските циклами (Cyclamen). Цветовете са с обърнати нагоре венчелистчета, с бели, цикламени, розови или карминеночервени багри.
Лилавият минзухар
Шафрановият минзухар (Crocus sativus) зацъфтява есента. От него се добива така известната подправка. Но в нашите градини, обагрени в сини цветове, е познатият есенен минзухар (Crocus speciosus).

Окопайте и загърлете розата

При розата все още имаме цвят. Към края на месеца около розата също се окопава, като се загърлят леко растенията. Премахват се всички счупени и наранени леторасти. Намалява се и височината на чаено-хибридните рози. При катерливите се премахват прецъфтелите клонки и се привързват към стойката клоните. Така предотвратяваме отчупванията от тежкия сняг.

Зазимете мушкатото и сакъзчетата от балкона

Ако не сте прибрали растенията от балкона, е вече време. Зазимете и мушкатото, и сакъзчетата за следващата пролет. Те още цъфтят и поливките при тях продължават и в стаята.
Приберете за следващата пролет всички съдове, кошници, висящи саксии. Почистете и табелките, с които сте надписвали имената на растенията.