Канада триумфира със световната титла в хокея на лед

Канада победи с 3:2 след продължение защитаващият титлата си Финландия във финала на световното първенство по хокей на лед в Рига, Латвия.

Така "кленовите листа" си върнаха за поражението в битката за първото място от този противник преди две години, когато бяха надиграни с 3:1.

Михаел Руохомаа даде аванс на скандинавците през първата част. Във втория период Максим Комтоа изравни. В края на това полувреме Адам Енрик вкара нов гол за Канада, но той бе отменен след треньорско оспорване.

Решителната трета част стартира с точен удар на Петри Линдбом, а финландците започнаха да мечтаят за нова титла. Адам Енрик обаче вкара от трудна позиция и върна Канада в мача.

До края на редовното време не се стигна до промяна. В продължението настъпи развръзката. Ник Пол донесе златото за канадците с точен удар след 6:26 минути игра. Така "кленовите листа" спечелиха турнира за 27-ми път в историята си. Толкова титли има и СССР/Русия.