Калейн и Тасева стигнаха до борбата за квотите

Без наши във финалите на бухалки и лента

Боряна Калейн и Катрин Тасева се класираха за финалите на индивидуалния многобой на световното първенство по художествена гимнастика в Баку (Азер). Те намериха място сред първите 24 от общо 110 гимнастички, като завършиха съответно 9-а и 20-а в квалификациите. Така утре Калейн и Тасева ще се борят за медалите и за квотите за Токио.

Днес Боряна излезе на лента за 6-ото си съчетание на световното и след малки неточности получи оценка от 19,050 т., което й отреди 12-а позиция на този уред.

Непосредствено пред нея, 11-а, е капитанката на тима ни Невяна Владинова, която бе оценена с 19,250 т. Така Неви не успя да изпълни целта си да играе на финал на любимата си лента, но остана удовлетворена, че е помогнала на отбора.

Катрин Тасева допусна леки грешки и се нареди 15-а на лента с 18,800 т.

Утре Тасева ще играе в първия поток във финала на многобоя от 13.30 ч, където са класиралите се от 13-о до 24-о място. Калейн започва битката в по-силния поток от 16.40 ч. Квоти за олимпиадата в Токио догодина ще вземат първите 16 във финалите на многобой.

В отборната надпреварата българките значително отстъпиха от позициите си от София 2018, когато се окичиха със сребърните медали. Нашите събраха 164,250 т., което им отреди 6-о място. Шампионки за пореден път са рускините. Близначките Дина и Арина Аверини и Екатерина Селезньова събраха актив от 186,500 т. Втори завърши тимът на Израел със 174,750 т., а с бронзовите медали се окичиха представителките на Беларус със 168,550 т. Пред нас са още силните отбори на Италия и Украйна, а зад нас останаха американки, японки и др.