„Жокера“ води с 11 номинации на БАФТА (СПИСЪК С ВСИЧКИ ПРЕТЕНДЕНТИ)

„Жокера“ води с 11 номинации на БАФТА (СПИСЪК С ВСИЧКИ ПРЕТЕНДЕНТИ)

И Британската академия обърна гръб на цветнокожите и жените

Ден, след като спечели два „Златни глобуса“ за най-добър саундтрак и най-добър актьор в лицето на Хоакин Финикс, „Жокера“ продължава успешния си поход в наградния сезон. Филмът, режисиран от Тод Филипс, получи най-много – 11 номинации на БАФТА, а с по 10 се разписват „Ирландецът“ на Мартин Скорсезе и „Имало едно време в Холивуд“ на Куентин Тарантино.

Марго Роби пък се отличава с това, че ще има двоен шанс за една и съща статуетка. Тя е номинирана за най-добра актриса в поддържаща роля едновременно за участието й в „Имало едно време в Холивуд“ и „Бомба със закъснител“.

Финикс отново ще има шанса да се окичи с приз за най-добър актьор. „Жокера“ ще се бори и в други ключови категории, сред които за най-добър филм и най-добър режисьор.

Подобно на Глобусите, и БАФТА този път пренебрегна жените режисьори, сред които Грета Гъруиг („Малки жени“) и Лулу Ван („Сбогуването“). Наградите на британската филмова академия също предстои да се сблъска с проблема за расовото разнообразие, след като пренебрегна и цветнокожи звезди, които иначе бяха спрягани за триумф тази година. Сред тях са Синтия Ериво („Хариет“), Дженифър Лопес („Да свалиш Уолстрийт“), Еди Мърфи („Моето име е Долемайт“), Антонио Бандерас ("Болка и величие") и дори Акуафина, която в неделя вечерта се окичи със „Златен глобус“ за най-добра актриса във филм (мюзикъл/комедия) за „Сбогуването“. Тя беше все пак номинирана в категорията за изгряваща звезда.

Проблемът не се среща за първи път на отличията на БАФТА. През 2018 г. проучване показа, че 94 на сто от всички лауреати са с бял цвят на кожата.

Ето го и пълният списък с номинираните:

Най-добър филм:

  • „1917“
  • „Жокера“
  • „Имало едно време в Холивуд“
  • „Паразит“
  • „Ирландецът“

Най-добър режисьор:

  • Сам Мендес („1917“)
  • Мартин Скорсезе („Ирландецът“)
  • Тод Филипс („Жокера“)
  • Куентин Тарантино („Имало едно време в Холивуд“)
  • Бонг Джуун-хо („Паразит“)

Най-добър актьор:

  • Леонардо ди Каприо („Имало едно време в Холивуд“)
  • Адам Драйвър („Брачна история“)
  • Тарън Еджъртън („Рокетмен“)
  • Хоакин Финикс („Жокера“)
  • Джонатан Прайс („Двамата папи“)

Най-добра актриса:

  • Джеси Бъкли („Дива роза“)
  • Скарлет Йохансон („Брачна история“)
  • Сърша Ронан („Малки жени“)
  • Чарлийз Терон („Бомба със закъснител“)
  • Рене Зелуегър („Джуди“)

Най-добър актьор в поддържаща роля:

  • Том Ханкс (A Beautiful Day in the Neighborhood)
  • Антъни Хопкинс („Двамата папи“)
  • Ал Пачино („Ирландецът“)
  • Джо Пеши („Ирландецът“)
  • Брад Пит („Имало едно време в Холивуд“)

Най-добра актриса в поддържаща роля:

  • Лора Дърн („Брачна история“)
  • Флоренс Пу („Малки жени“)
  • Марго Роби („Бомба със закъснител“)
  • Марго Роби („Имало едно време в Холивуд“)
  • Скарлет Йохансон („Джоджо Заека“)

Най-добър оригинален сценарий:

  • „Зубрачките“
  • „Вади ножовете“
  • „Брачна история“
  • „Имало едно време в Холивуд“
  • „Паразит“

Най-добър адаптиран сценарий:

  • „Ирландецът“
  • „Джоджо Заека“
  • „Жокера“
  • „Малки жени“
  • „Двамата папи“

Най-добра кинематография:

  • „1917“
  • „Ирландецът“
  • „Жокера“
  • „Пълно ускорение“
  • The Lighthouse

Най-добър дизайн на костюми:

  • „Ирландецът“
  • „Джоджо Заека“
  • „Джуди“
  • „Малки жени“
  • „Имало едно време в Холивуд“

Най-добър монтаж:

  • „Ирландецът“
  • „Пълно ускорение“
  • „Джоджо Заека“
  • „Жокера“
  • „Имало едно време в Холивуд“

Най-добри грим и прическа:

  • „1917“
  • „Бомба със закъснител“
  • „Жокера“
  • „Джуди“
  • „Рокетмен“

Най-добра сценография:

  • „1917“
  • „Ирландецът“
  • „Джоджо Заека“
  • „Жокера“
  • „Имало едно време в Холивуд“

Най-добър саундтрак:

  • „1917“
  • „Джоджо Заека“
  • „Жокера“
  • „Малки жени“
  • „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“

Най-добър звук:

  • „1917“
  • „Жокера“
  • „Пълно ускорение“
  • „Рокетмен“
  • „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“

Най-добри визуални ефекти:

  • „1917“
  • „Отмъстителите: Краят“
  • „Ирландецът“
  • „Цар Лъв“
  • „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“

Най-добър кастинг (категорията участва в наградите за първи път):

  • „Жокера“
  • „Брачна история“
  • „Имало едно време в Холивуд“
  • „Личната история на Дейвид Копърфийлд“
  • „Двамата папи“

Най-добър анимационен филм:

  • „Замръзналото кралство 2“
  • „Клаус“
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmaggedon
  • „Играта на играчките 4“

Най-добър документален филм:

  • „Американски завод“
  • „Аполо 11“
  • „Диего Марадона“
  • For Sama
  • The Great Hack

Най-добър чуждоезичен филм:

  • „Сбогуването“
  • For Sama
  • „Болка и величие“
  • „Паразит“
  • Portrait of a Lady

Най-добър британски филм:

  • „1917“
  • „Уловка“
  • For Sama
  • „Рокетмен“
  • Sorry We Missed You
  • „Двамата папи“

Най-добър дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент:

  • „Уловка“
  • For Sama
  • Maiden
  • Only You
  • Retablo

Най-добър британски късометражен анимационен филм:

  • Grandad Was a Romantic
  • In Her Boots
  • The Magic Boat

Най-добър британски игрален късометражен филм:

  • Azaar
  • Goldfish
  • Kamali
  • Learning to Skateboard in a War Zone (If You’re a Girl)
  • The Trap

Най-добра изгряваща звезда:

  • Акуафина
  • Джак Лаудън
  • Кейтлин Девър
  • Келвин Харисън-младши
  • Майкъл Уорд

Назад

КОМЕНТАРИ

Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически. При съгласието Ви, ние ще създадем бисквитка на компютърът ви, която ще бъде запазена следващите 7 дни.