

В битка между стария Холивуд и новия – в това се очаква да се превърне 92-ата церемония по връчването на наградите „Оскар“. Въпреки че поляризира фенове и критици с реалистичното си представяне на агресията на човек, постепенно губещ всякаква възможност да изпитва съчувствие, „Жокера“ ще е с най-голям шанс да триумфира на събитието в „Долби тиатър“.
Това стана ясно, след като преди минути бяха обявени всички претенденти за златните статуетки. Клипът, който се излъчваше на живо, започна с приветствие от новия президент на Американската филмова академия – кастинг режисьора Дейвид Рубин. Той припомни, че оскарите са специални заради това, че професионалисти оценяват постиженията на своите колеги. „За номинацията са гласували всички членове на академията от цял свят, според своя бранш“, уточни той.
Най-добри филм, режисьор, актьор в главна роля, адаптиран сценарий, костюми, саундтрак... Това са само част от категориите, в които ще се бори „Жокера“. Режисьорът Тод Филипс неведнъж е коментирал, че е използвал за вдъхновение творби на Скорсезе като „Шофьор на такси“ и „Кралят на комедията“. Двамата ще имат възможността да се изправят един срещу друг в режисьорската категория, където 77-годишният кинодеец ще участва с „Ирландецът“ (получил 10 номинации в 9 категории). Противно на очакванията, именно Скорсезе тук ще брани честта на „новия Холивуд“. Причината – на наградите той ще брани честта и на стрийминг гиганта Netflix, благодарение на който той успя да получи творческата свобода да реализира „Ирландецът“. Самият режисьор не е обаче привърженик на идеята киното да се гледа на малък екран, като още преди премиерата на филма му помоли зрителите да избягват смартфоните като устройство, на което да проследят над 3-часовото му произведение.
Големият победител от Златните глобуси - „Имало едно време в Холивуд“, също се разписва с 10 номинации. Лентата на Куентин Тарантино също се покланя пред стария Холивуд, като представлява своеобразна ода към спомените на режисьора от детството му. „1917“ на Сам Мендес също върви напред с 10 номинации.
Netflix разполага обаче с още козове в ръкава. „Брачна история“ и „Двамата папи“ също ще представляват стрийминг платформата, като те ще се съревновават за съответно 6 и 2 награди. Скарлет Йохансон пък може да си тръгне от церемонията с две статуетки под рамо – за актриса в главна („Брачна история“) и поддържаща („Джоджо Заека“).
„Паразит“ на южнокорейския режисьор Бонг Джуун-хо също се разписа с 6 номинации. Освен в международната категория, лентата ще се бори още за приз за режисьор, най-добър филм, продукционен дизайн, монтаж и оригинален сценарий, зад който отново застана Джуун-хо.
Сред най-големите изненади от номинациите със сигурност е липсата на такава за Теодор Ушев и неговата „Физика на тъгата“. Въпреки че беше един от фаворитите в категорията за късометражна анимация, филмът не се пребори за шанс за статуетка. "Физика на тъгата" е може би най-монументалният филм в шортлистата. Лентата използва драматичната техника на енкаустичната живопис, за да разкаже история, която е едновременно биография и митология“, гласеше отзивът за заглавието на престижното издание The Wrap, което също заложи, че "Физика на тъгата" ще получи номинация.
НА ЦВЕТНОКОЖИЯ ФРОНТ
Синтия Ериво единствена премина през цедката на Академията
Четири години след „белите оскари“ темата за расизма в Холивуд отново се оказва на дневен ред и при настоящия награден сезон. След като Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд бе критикувана заради липсата на повече цветнокожи сред победителите на „Златен глобус“, тенденцията се засили дори повече с БАФТА и сега – номинациите за „Оскар“.
Синтия Ериво („Хариет“) е единствената чернокожа, която успя да премине през цедката на Американската филмова академия и да грабне номинация. Мнозина обаче остават недоволни, че пътя към заветната статуетка бе спрян пред звезди от ранга на Дженифър Лопес, Еди Мърфи и дори Акуафина, която взе „Златен глобус“ за участието си в „Сбогуването“. Целият филм, впрочем, който бе един от най-високо оценените от критиците, бе тотално пренебрегнат на оскарите и не получи нито една номинация. Бионсе, която беше в надпреварата заради песента си Spirit към „Цар Лъв“ също няма да има причина да посети церемонията.
Академията изненада мнозина и с подминаването на Робърт де Ниро („Ирландецът“) за категорията за най-добър актьор. Мнозина очакваха, че шанс за триумф ще получи и Крисчън Бейл („Пълно ускорение“), но това така и не се случи.
Темата за жените кинодейци също е отново на дневен ред. Грета Гъруиг ще получи шанс за статуетка, но единствено заради сценария си на „Малки жени“. Режисурата й обаче не бе оценена от Академията. Лулу Ван („Сбогуването“), Лорийн Скафария („Да свалиш Уолстрийт“) и Мариел Хелър (A Beautiful Day In The Neighborhood) бяха сполетени от същата съдба.
Ето го и пълният списък с номинациите:
Актриса в поддържаща роля:
Костюми:
Звуково смесване:
Звуков монтаж:
Документален филм:
Късометражен документален филм:
Международен филм:
Грим и прически:
Музика (оригинален саундтрак):
Музика (оригинална песен):
Късометражна анимация:
Късометражен игрален филм:
Визуални ефекти:
Актьор в поддържаща роля:
Продукционен дизайн:
Монтаж:
Кинематография:
Анимационен филм:
Адаптиран сценарий:
Оригинален сценарий:
Актьор:
Актриса:
Режисьор:
Филм:
КОМЕНТАРИ
Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически. При съгласието Ви, ние ще създадем бисквитка на компютърът ви, която ще бъде запазена следващите 7 дни.