Йоханес Тингес Бьо (Нор) и Анастасия Кузмина (Слвк) спечелиха масовите стартове при мъжете и жените от последния кръг за сезона в Световната купа по биатлон в Нове место (Чех).

Лидерът генералното класиране - 25-годишният Йоханес Бьо, който през миналата седмица спечели и спринта, и преследването в чешкия курорт, беше безапелационен на 15-километровата дистанция, която премина за 37:25,2 минути, като повали и 20-те мишени.

Това беше неговият 6-и успех за сезона и 25-и в кариерата му. Втори, на цели 46,5 сек. от него завърши Кентен Фийон Мейе (Фр) с 2 пропуска (0+0+1+1), а трети, на 54,1 сек. се нареди Евгений Гараничев (Рус) с безпогрешна стрелба. В състезанието не участваха българи, защото в него влизат биатлонисти само от първите 30 от класирането и най-добрите за кръга. Йоханес Тингес Бьо води с актив от 428 т. преди Нова година, следван от Александър Логинов (Рус) с 312 и Зимон Едер (Ав) - 266. От нашите национали най-напред е Красимир Анев - 33-и със 70 т., Владимир Илиев е 49-и с 30, Антон Синапов - 56-и с 22, а Димитър Герджиков - 67-и с 4.

При жените на 12,5 км, където също нямаше българки, олимпийската шампионка Анастасия Кузмина, родена в Русия, но състезаваща се за Словакия, пропусна 2 мишени (1+0+0+1), но остана недостижима с 35:34,4 мин. На 12,1 сек. (0+0+1+1) завърши другата словачка Паулина Фиалкова, а на 13,3 с 3 пропуска (1+1+1+0) - Ане Шевалия (Фр).

Водачката в генералното класиране за сезона Доротея Вирер (Ит) водеше след първите 3  стрелби, а след последното посещение на стрелбището беше втора на 0,7 секунди зад Кузмина, но не издържа по последната обиколка и финишира 4-а с една пропусната мишена и на 20,1 секунди зад победителката.

Вирер остана на върха в генералното класиране за Световната купа след 8 състезания през сезона с 381 точки. Паулина Фиалкова продължава да е  втора с 345 точки, а Лиза Витоци (Ит)  - трета с 276 точки.

Единствената българка с актив през кампанията досега е Емилия Йорданова е 67-а със 7 точки.

След масовия старт 34-годишната Кузмина, носителка на три златни и три сребърни медала от олимпийски игри и двукратна медалистка от световни първенства, обяви, че ще сложи край на кариерата си след този сезон.
"Това е последен сезон за Анастасия. Официално тя ще приключи кариерата си в Осло в последния кръг от Световната купа. От нея може да се очаква всичко, тя е уникална спортистка", каза Даниел Кузмин, треньор и съпруг на биатлонистката.