Историческо за бг мотоциклетизма

Теодор Кабакчиев победи в Ла Коруня, където се проведе третия кръг от Световния шампионат по Супер Ендуро.

В северозападния испански град подкрепяният от „Еконт“ габровски мотоциклетен ас се представи феноменално и донесе първата победа за страната ни в кръг от сериите на Международната федерация по мотоциклетизъм (FIM). С първо и две втори места в трите състезателни манша на клас „Джуниър“ (пилоти до 23 години), Кабакчиев събра актив от 54 точки и се завърна в топ 3 на генералното класиране, като вече изостава само на 13 от първата позиция, а до края на шампионата има още два кръга.

Още в квалификациите Кабакчиев младши загатна, че се готви за нещо сериозно, като даде най-доброто време от 14-те пилоти. В последствие талантът ни си осигури и добра позиция на стартовата решетка.

Първият състезателен манш не тръгна добре. Кабакчиев попадна в тапа на втория завой след старта, от която се измъкна трудно, на седма позиция, със сериозно изоставане от повелия в надпреварата лидер в генералното подреждане за сезона Тай Кулинс (ТМ, САЩ). Въпреки, че претърпя две падания заради конкуренти, с прецизно каране българският шампион постепенно стопи пасива и възползвайки се от грешките на останалите успя да си проправи път до второто място, като изпревари в последната обиколка и втория във временното класиране за шампионата – Леон Хентчел (Хускварна, Германия). Първи финишира полякът Доминик Олсзови (КТМ).

Във втория състезателен манш Теодор показа може би най-доброто си каране в световния шампионат до момента. №23 стартира от втора редица, преодоля технично скупчването при каменната секция на втория завой и излезе пети от нея, но пилотите пред него бяха в полезрението му. Във втората обиколка Кабакчиев вече беше трети, а след третата поведе. В оставащото време до края българинът беше перфектен, не допусна никакви грешки и безапелационно спечели втората си победа в манш от световния шампионат. На финала асът ни имаше аванс от 49 секунди пред Милан Шмюсер (Шерко, Германия) и 50 сек. пред третия – Леон Хентчел.

В манш №3 Кабакчиев тръгна трети, но още във втората обиколка излезе начело и до края на 6-те минути водеше колоната, следван близо от Милан Шмюсер (Шерко, Германия). За съжаление, в предпоследната обиколка допусна грешка и това позволи на немският състезател да поведе, а в последствие и да спечели манша. Българският шампион остана втори, на 14 секунди след Шмюсер, а трети, на половин минута зад пилота с №23, остана Адриен Жакон (КТМ, Франция).

С резултат 2-1-2 Тедо Кабакчиев събра 54 точки (17+20+17) и развя българския трибагреник на най-високото стъпало на стълбичката за награждаване. С 41 точки (3-3-5) Леон Хентчел остана втори, а третото място зае Адриен Жакон (5-4-3, 39 т.). Големият губещ от кръга в Ла Коруня беше Тай Кулинс, който завърши на 8-мо място (6-7-11) и взе само 21 точки. Това коства на американеца лидерската позиция в генералното класиране за сезона. Първи вече е Хентчел със 138 точки, Кулинс е втори със 133, а Тедо Кабакчиев заема третото място със 125.

Следващият кръг от световните серии по Супер Ендуро на FIM е на 1-ви февруари в Будапеща, Унгария.