Националният отбор на Испания е новият световен шампион по баскетбол за мъже. Във финала в Пекин испанците победиха Аржентина с категоричното 95:75 (23:14, 20:17, 23:16, 29:28) и за втори път след 2006 година изкачиха световния връх.

Още в самото начало Испания успя да натрупа солиден аванс. С кош на Пиер Ориола европейският тим поведе с 14:2 след малко повече от 4 минути игра, но Аржентина успя да се съвземе от трудния старт и намали до 13:14 след кош и фаул на Габриел Дек.
Последва нова точкова серия за испанците и след края на първата четвърт те водеха с 9 точки при 23:14. С тройка на Руди Фернандес 2:21 минути след началото на втория период Испания поведе със 17 точки за 31:14 и до края на първото полувреме иберийците спокойно водеха в резултата.

Почивката дойде при 43:31 точки за играчите на треньора Серджо Скариоло, които в началото на второто полувреме излязоха на терена още по-мотивирани. Разликата набъбна на над 20 точки в 25-ата минута на срещата и до края на третата четвърт продължи да се движи в тези граници.

Аржентина опита финален щурм в заключителните 10 минути на двубоя и намали пасива си до 54:68, което накара Скариоло да вземе таймаут 7:27 минути преди края. Аржентинците продължиха да бъдат много агресивни и след забивка на Габриел Дек стопиха пасива си до 12 точки точно 5 минути преди края.

В последните минути срещата стана изключително физическа, с доста твърди влизания от страна на аржентинците, а това позволи на Испания да поддържа аванса си с точно изпълнени наказателни удари.

Най-резултатен за Испания във финала бе Рики Рубио с 20 точки. Серхио Люл добави 15 точки, а Марк Гасол завърши с 14 точки, 7 борби и 7 асистенции.

За Аржентина над всички бе Габриел Дек, който вкара 24 точки.

По-рано днес в мача за бронзовите медали Франция победи Австралия с 67:59 точки.