И Тихомир Иванов не сполучи в скока на височина в Доха

Мирела Демирева: Провалих се, няма да хленча

Тихомир Иванов не успя да се класира за финала в скока на височина за мъже на световното първенство по лека атлетика в Доха. Той завърши 16-и в квалификацията с преодолени 226 см при норма от 231 см. Тихо имаше 230 см през сезона и замина с големи амбиции за шампионата.

Само няколко часа по-рано Мирела Демирева също не успа да се реализира във финала на дисциплината при жените. Тя завърши на 10-о място с едва 2 успешни опита и скромните за нея 189 см. Олимпийската вицешампионка от Рио 2016 направи три грешки на 193 см и записа най-слабото си представяне във финали на световни първенства. Преди две години в Лондон тя беше седма, а в дебюта си в Пекин завърши девета.

„Очевидно не се справих нито физически, нито психически. Няма да хленча, няма да се оправдавам. Провалих се. Сигурна съм, че съм готова за 2 метра. Основното, на което аз разчитам, е техниката, а точно технически не ми се получаваше скокът. Причината е, че прекалено много мислих. Това е състезание – летвата се слага и скачаш. Не трябва да влезеш в детайли в техниката – това ми беше грешката през цялата година“, сподели пред пратеника на bgathletic.bg в Доха Мирела Демирева.

Шампионка очаквано стана Мария Ласицкене, която се справи с 204 см, а после направи и 3 неуспешни опита да подобри рекорда на Русия на 208 см. Второто място бе за 18-годишната младежка олимпийска шампионка от Буенос Айрес 2018 Ярослава Махучик. Украинката на два пъти подобри световния рекорд за девойки под 20 г., след като първо преодоля 202 см, а после се справи и 204 см.
Световната шампионка в зала от Портланд 2016 Вашти Кинънгам (САЩ) спечели бронзовия медал с личен рекорд от 200 см, колкото скочи и четвъртата Юлия Левченко (Укр).

Норвежецът Карстен Вархолм защити титлата си в бягането на 400 м с препятствия с постижение от 47,42 сек. В бягането на 5000 м Муктар Едрис от Етиопия също спечели втора поредна световна титла, финиширайки за 12:58,85 мин.

Кенийката Беатрис Чепкоеч пък триумфира на 3000 м стипълчейз с нов рекорд на шампионатите от 8:57,84 мин., а угандийката Халима Накаай спечели златото на 800 м с нов национален рекорд от 1:58,04 мин.