Носителите на Световните купи в алпийските ски за този сезон Марсел Хиршер (Ав) и Микаела Шифрин (САЩ) прибавиха нови трофеи в последните стартове от финалите в Солдеу (Андора).

Австриецът спечели малкия кристален глобус в слалома, а американката взе купата в гигантския слалом.

Победител при мъжете стана французинът Клеман Ноел. Той бе най-бърз в първия манш с 54,21 сек. и запази достатъчно от аванса си във второто спускане, за да запише трета победа в кариерата си.

Втори, на 18 стотни от секундата, завърши австриецът Мануел Фелер, а трети (на 0,83 сек.) се нареди Даниел Юле (Швей).

Хиршер се представи разочароващо и завърши 14-и с изоставане от 1,62 сек., но това не му попречи да триумфира с купата в дисциплината за трети последователен сезон и общо за шести път в кариерата.

Българинът Алберт Попов остана на последното 23-о място от завършилите с пасив от 3,22 сек., но самото му класиране за финалите бе невероятен успах на родните ски.

В генералното класиране Хиршер триумфира за осма поредна година с 1546 т., следван от Алекси Пентюро (Фр) с 1145 т. и Кристоферсен с 1047.

При жените олимпийската шампионка Микаела Шифрин (САЩ) спечели гигантския слалом в Солдеу, с което постигна 60-а победа в кариерата си.

Американката беше най-бърза след първия манш с 1:09,74 мин., а във втория допусна малка грешка в долната част на трасето, но това не се оказа фатално и тя изпревари с 30 стотни от секундата сензацията на състезанието Алис Робинсън от Нова Зеландия.

17-годишната Робинсън, световна шампионка за девойки, заслужи място на подиума за първи път в десетия си старт за СК при жените.

Световната шампионка при жените Петра Влъхова (Слвк) остана трета на 41 стотни, след като даде най-добро време във втория манш, но не успя да навакса изоставането си от първия.

С успеха Шифрин взе и малката световна купа в дисциплината, прибавяйки безпрецедентен четвърти глобус в рамките на сезона. Тя спечели крайната победа за Световната купа за трети пореден път, както и титлите в слалома и супергигантския слалом.

Шифрин завърши сезона като номер 1 с 2204 точки, следвана от Влъхова с 1355 точки и Холденер с 1079 точки.