“Хебър“ с историческа първа титла на волейбол

„Хебър“ (Пазарджик) завоюва първа историческа шампионска титла по волейбол за мъже. Тимът, воден от Александър Попов, победи „Нефтохимик 2010“ с 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:14) в третата среща от финалите на Суперлигата, играна в Бургас.

Първия гейм домакините наложиха своя ритъм въпреки отличната атака на Тодор Алексиев още в началото. Бургазлии с добра игра на Жани Желязков постепенно натрупаха разлика - 4:2, 9:5, 12:6, 18:11. "Тигрите" обаче бях без силното си оръжие – началния удар, а „Нефтохимик“ в решителния момент поведе с 23:16 след ас на Георги Братоев. Алексиев обаче намали разликата за „Хебър“ до 19:23, а Карягин до 21:24. Частта обаче бе за „Нефтохимк“ след 25:21 след атака в аут на Бразли Гънтър.

Вторият гейм започна с игра точка за точка до 6:6, но след това гостите от „Хебър“ излязоха напред с 9:7 чрез Гънтър, с блокада при 12:8 и 16:11 пак заради ас на Гънтър. Ниолай Желязков предприе рокади като Денис Карягин излезе за сметка на Златко Кьосев при 12:18, но последва ас на Ляфтов за 19:12 и пускане на Станев за 20:13. „Хебър“ запази преднината си до 4 точки и така изравни геймовете след 25:18:

Третият гейм започна с игра точка за точка до 3:3, но след това гостите от Пазарджик поведоха с 8:3. „Нефтохимик“ намали разликата на три точки при 15:18, но "тигрите" не изпуснаха инициативата и затвориха частта с 25:20.

В четвъртия гейм „Хебър“ вече виждаше шампионската титла и заигра още по-агресивно, което доведе до 10 точки разлика при 23:13. Тимът на Александър Попов успя да вземе гейма с 25:14, с което затвори мача с 3:1 и си осигури златните медали от тазгодишното издание на Суперлигата.

Най-резултатен в двубоя бе Брадли Гънтър с 22 точки, а Тодор Алексиев и Александър Ляфтов добавиха по 14 точки за успеха на "тигрите". За бургазлии най-много точки отбеляза Жани Желязков, който завърши мача с 15, а Денис Карягин остана с 14.

За „Нефтохимик“ след Купата и Суперкупата останаха сребърните медали, а в Бургас момчетата от „Левски“ получиха бронзовите си отличия.