Британският пилот на „Мерцедес“ Люис Хамилтън завърши по шампионски сезон 2019 във Формула 1, след като спечели Гран при на Абу Даби. Световният първенец записа 11-а победа от началото на годината. Той остави на 16,772 секунди зад себе си холандеца Макс Верстапен с „Ред Бул“, който пребори Шарл Льоклер („Ферари“) за третото място.

Хамилтън, който тръгна от полпозишън, направи перфектен старт към завой номер 1 и блокира опита на Верстапен за изпреварване. Двамата поведоха колоната пред болидите на „Ферари“, но Льоклер изпревари холандеца в осмия завой и зае второ място в състезанието на "Яс Марина".

Пет обиколки по-късно световният шампион продължаваше да води на Льоклер, Верстапен и Себастиан Фетел („Ферари“), който преследваше плътно холандеца с гумите с мека смес. Те обаче не бяха най-устойчивите за условията в Абу Даби и в гаража на „Ферари“ вече се подготвяше прибиране на автомобилите, което се случи в 13-та обиколка. Льоклер се завърна на пистата четвърти, но смяната на гумите на Фетел се забави и той бе седми, воден от стартиралия в дъното на решетката Валтери Ботас („Мерцедес“).

Хамилтън смени гумите си в 27-ата обиколка и се завърна на писта с шест секунди преднина срещу Льоклер. В следващите няколко обиколки Верстапен настигна Льоклер и въпреки че изпитваше проблеми с контрола на болида си, той успя да го изпревари в 32-та за второ място.

Остатъкът от състезанието премина без изпреварвания в челото и Хамилтън спечели с лекота първата позиция. Верстапен и Льоклер останаха зад него, а в топ 6 попаднаха още Ботас, Фетел и Александър Албън („Ред Бул“).

Така Хамилтън завърши сезона с 413 точки, което е с пет повече от миналата година. Втори остана Ботас с 326 точки, а Верстапен задържа третото си място с 278. Льоклер завърши четвърти с 264.

„Изключително съм благодарен на невероятния отбор, на всички в „Мерцедес“, които продължиха да се стараят през цялата година", сподели развълнуваният Хамилтън след края на надпреварата на "Яс Марина".

"Кой би предположил, че в края на сезона ще сме толкова силни? Въпреки че вече титлата е подсигурена, искахме да изцедим още от тази красива кола и да разберем колко още може да се постигне. Това е произведение на изкуството. Благодаря на феновете, обикалям целия свят, получавам огромна подкрепа и хората ме вдъхновяват да продължавам", допълни 6-кратният световен шампион.