Осигурилият си титлата Люис Хамилтън спечели последния старт за годината във Формула 1 в Абу Даби, слагайки край на сезона по шампионски. Това беше 11-а победа за 2018-а за британския състезател на „Мерцедес“, който финишира пред големия си конкурент за световната титла Себастиан Фетел (Германия, „Ферари“) и Макс Верстапен (Холандия, „Ред Бул“).

Хамилтън направи силен старт на състезанието заедно със своя съотборник Валтери Ботас (Фин). Пилотите в челната петица задържаха своите позиции от квалификациите, но Верстапен направи лош старт и се смъкна до десетото място. Бързо след старта имаше и катастрофа, която предизвика намеса на автомобила по сигурността. Нико Хюлкенберг („Рено“) и Ромен Грожан („Хаас“) се сблъскаха, а германецът завъртя болида си и го удари в бариерата. Това не се случи на висока скорост и Хюлкенберг се измъкна невредим.

Следващият отпаднал бе един от пилотите на „Ферари“ - Кими Райконен. Финландецът паркира пушещия автомобил на финалната права и по този начин приключи последния му старт за Скудерията.

Междувременно, Хамилтън се оттегли в бокса в седмата обиколка за гуми със супермека смес и се завърна на пистата близо до Верстапен. Световният шампион изпревари холандеца в десетата обиколка, но Верстапен си върна светкавично мястото.

Стратегията на Хамилтън за ранно влизане в бокса сработи и той си върна и задържа лидерството, въпреки че имаше притеснения за дъжд, а и самият британец се оплака от гумите в течение на състезанието. Той запази сигурна преднина срещу преследвачите, а най-близо до него 15 обиколки преди края беше Фетел с над пет секунди изоставане. Трети вървеше Верстапен.

Класирането се запази по този начин до края на състезанието и Хамилтън спечели с 2,581 секунди пред Фетел. Верстапен остана на третото място с 12,706 секунди пасив от победителя, а Рикардо и Ботас останаха зад тях в петицата.

Въпреки че отпадна, Кими Райконен завърши сезона трети в генералното класиране. Ботас спечели само десет точки с петото място и остана на четири от своя сънародник.

Фернандо Алонсо пък се сбогува с Формула 1 с 11-о място в Абу Даби и 11-о в генералното класиране за сезона.

Снимки: БГНЕС